5 Soruda Infinity: Kuralların Derinliğine Bakış

Masaüstü savaş oyunlarında trend çağımızın hızına uyarak daha az ve daha basit kurallara doğru kaymaktadır. Hızlı ve kolayca öğrenilebilen ama ustalaşması zaman alan oyunlar ön plana çıkmaktadır. Oyun firmaları da bu trendi görerek kendilerini ve oyunlarını yenilemektedirler. Bununla beraber az sayıda sayfa ile başlayan oyunların FAQ, görevler, ordu listeleri, senaryolar gibi eklentiler ile sayfa sayısı artmaktadır. Hatta bazı oyunlarda her ordunun kendine ait bir kitapçığı ve kendine has özel kuralları bulunmaktadır.


1. Infinity’e başlamak isteyenler hangi kuralları öğrenmelidir?

Infinity ana kural kitabı (N3) ve Human Sphere adlı eklenti kitabından oluşmaktadır. Oyundaki orduların ayrı kitapçıkları veya ayrı özel kuralları da mevcut değildir. Gerekli tüm kurallar bu iki kitabın içerisindedir. Oyuncular ana kural kitabında bulunan ilk üç bölümü (Temel kurallar, Savaş, Temel yetenekler) öğrenerek oyuna başlayabilirler.

Kitabın geri kalanı modellere ait özel yetenekler, silah ve ekipmanlar, hacking programları gibi ileri derece kuralları ve model profillerini içermektedir. Yeni oyuncuların temel kuralları öğrendikten sonra sadece ordu listelerindeki model ve silahlara ait profil / özel kuralları incelemeleri yeterlidir. İlk oyunların genelde eğitim veya alışma maçları olduğundan, rakiplerin listelerini önden isteyip, rakip özel kurallara da bakabilirler. Böylece oyunlarda hiç kullanılmayacak kurallar içerisinde boğulmak yerine, deneyim kazandıkça kuralların öğrenilmesi daha mantıklıdır.

Oyunda ana ordulara ilaveten sektörel ordular mevcuttur. Bu orduların kullanması durumunda Human Sphere kitabındaki ilave temel kuralları gözden geçirilmesi yeterlidir. Kitabın geri kalanı yine özel kurallar ve profillerden oluşmaktadır.

2. Bu yaştan sonra kural ezberlemek zorunda mıyım?

Infinity’nin en güzel tarafı Corvus Belli tarafından bir wiki sitesi kurulmuş olmasıdır. Oyun esnasında temel veya özel bir kuralı hatırlayamadığınız zaman infinitythewiki.com adresine girerek detaylarına ulaşabilirsiniz. Bu arada kural kitapları, model profilleri ve senaryolar www.infinitythegame.com/archive.php adresinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

3. Henüz kuralları tam bilmeden ordu nasıl kuracağım?

Infinity’nin diğer bir avantajı Corvus Belli tarafından bir Army Builder kurulmuş olmasıdır. Kullanıcı dostu olarak hazırlanmış program sizi yönlendirerek tüm ordu listenizi hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Program ayrıca yanlış yaptığınızda sizi uyarmakta ve wiki sitesine linklenmiş özel kurallar hakkında bilgi vermektedir. İster yukarda belirttiğimiz linkten programı indirebilir, isterseniz www.infinitythegame.com ana sayfasından bağlanarak direk web üstünde ordunuzu kurabilirsiniz.

4. Madem az modeller oynanıyor, kuralları neden az değil?

Ortalama 10 – 15 model ile oynanan bir oyun olduğu için piyasadaki diğer oyunlardan daha basit olmasını beklememek gerekir. Infinity olabildiğince oyuncusuna sinematik bir çarpışma sahnesi yaşatmaya çalışır. Modeller sadece hareket edip ateş etmez. Konularında uzman özel timiniz görev alanına indikten sonra askerlerinizin yapabilecekleri hayal gücünüzle sınırlıdır. Arkadaşlarınızın koruma ateşi altında öndeki sipere koşan Hacker, eğilip yandaki terminale korsan virüsü yükler. Ardından hızlıca yerde yuvarlanarak yandaki duvarın arkasına saklanır. Evin kapısını açarak içeri girer. İçerde pozisyon alan düşman ateş ettiğinde iki seçeneği vardır; kendini yere atmak veya ateşle karşılık vermek. Tüm bunları oyunda yaşayabilmeniz için oyunun stratejik derinlik sağlayacak kurallara sahip olması gerekmektedir.

5. En güçlü ordu veya model hangisi ise onunla başlamak istiyorum.

Ø  Infinity oyuncuları arasında güçlü olarak bilinen ve ön plana çıkan bir ordu bulunmamaktadır.
Her ordunun kendine has güçlü ve zayıf yönleri vardır. Oyuncuların güçlü yönlerini kullanarak rakibin zayıf alanlarına saldırması beklenir.

Ø  Bununla beraber her ordunun olmazsa olmaz yıldız bir modeli de bulunmamaktadır.
Infinity sadece savaşmak üzerine değil, verilen görevi tamamlamak üzerine kurulmuştur. Bir çok ana ve ikincil görev bulunduğundan, her oyunda ön plana çıkan model farklı olmaktadır.

Ø  Farklı model ve ekipmanlar kullanılarak süper kombolar yapılamamaktadır.
Bunun başlıca nedeni modellerin diğer modellerle veya ekipmanlarla etkileşime girememesidir. Her model kendi ekipmanı ile masaya konur ve başka bir modeli etkilemez. (Hacker’lar dışında)

Ø  Her yeni bir model piyasaya çıktığında eski modeller rafa kalkmaz.
Corvus Belli modellerin mevcut kurallarını ve profillerini nadiren değiştirir. Yeni bir model, ya mevcut modeli olmadığı için ya da çok eski olduğu için üretilir. Böylece elinizdeki mevcut modelleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sonuç

Oyuncularına sinematik bir ortamda sayısız strateji ve hareket imkanı sağlayan Infinity, dengeli bir oyun olup, oyuncuların taktiksel becerilerini ön plana çıkarmaktadır. Bu esnekliği sağlamak için mevcut olan kurallarını 2 kitapta toplamıştır. Fakat oyun dinamiği sayesinde oyunculardan sadece temel kuralları ve masada yer alan modellere ait özel kuralları bilmesi yeterlidir.

Infinity hakkında soru sormak veya oyuna başlamak için Alper Cibili ile iletişime geçebilir veya info@karargahkulubu.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: