Ateşle İmtihan

151

Ateşle İmtihan, yapımına 2015 yazında başladığım bir minyatür oyunu kural seti. Oyun, 1. Dünya Savaşı ve erken 20. Yüzyıl çatışmalarını canlandırmak için tasarlanıyor. Kurallar, dönemin tüm savaşları ve tüm cepheler için kullanılabilir ancak oyun için hazırlayacağım ordu listeleri ilk anda Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’ndaki cephelerine (Orta Doğu, Çanakkale, Kafkas Cephesi) ve Kurtuluş Savaşı’na yönelik olacak. İleride imkân olursa, 1. Dünya Savaşı’nın diğer cepheleri (Batı Cephesi, Balkan Cephesi, Rus Cephesi) ve Balkan Savaşları gibi diğer savaşlar için de ordu listeleri hazırlamayı planlıyorum.

Ateşle İmtihan’da iki veya daha fazla oyuncu, alay seviyesinde güçlere komuta ediyor. Oyunun temel taktiksel birimi bir “bölük”; bölükler bir araya gelerek “tabur”ları, taburlar bir araya gelerek de “alay”ları oluşturuyor. Oyun mesafeleri cm cinsinden ayarlandı ve 6-10-15mm modeller ile oynamak için uygun. Model ölçeğini büyütmek isterseniz, 20-25-28mm için mesafeleri inç olarak alabilirsiniz.152

Ateşle İmtihan test oyunlarından – Türk piyadesi tepeyi tutmak için ilerliyor

Oyunun kuralları kabaca şu şekilde; önce alayınızın o tur “emir-komuta” durumunu belirleyen bir zar atıyorsunuz. Bu zarın sonucu, alay komutanınızın savaşın gidişatını ne kadar iyi okuduğu, buna bağlı olarak birimlere ne şekilde emirler verdiği ve en son bu emirlerin birimlere ne kadar sorunsuz ulaştığı gibi birçok faktörün bileşimini oluşturuyor. “Emir-komuta” zarınız belli olduktan sonra istediğiniz birimler ile atış yapabilirsiniz. Oyunda, bazı istisnalar dışında, rakibe verdiğiniz atış hasarlarının sayısı ikiye ulaşmazsa bunun bir etkisi olmuyor. Yani düşman tek bir hasar aldığında bu, ciddi bir kaybın olmadığını ve bölüğün savaş gücünün düşmediğini gösteriyor. Ancak iki hasar alındığında önemli oranda kayıp veriliyor ve bölüğün kuvveti bir seviye düşüyor. Kuvvet düştükçe, bölüğün masadan kaçma veya yerini bırakıp geri çekilme ihtimali doğuyor.

Atışlarınızı yaptıktan sonra, “emir-komuta” zarı doğrultusunda, ateş etmediğiniz birimler ile ilerleyebilir ve düşman ile yakın dövüşe girebilirsiniz. Taarruza kalkmadan önce, düşmanın kuvvetini bir miktar azaltmak ve özellikle karşıda makineli tüfek varsa, düşmanı “ağır ateş altında” bırakmak çok önemli, aksi takdirde taarruz daha başlamadan bitebilir. Makineli tüfek, topçu bombardımanı gibi unsurlar düşmanı “ağır ateş altında” bırakmak için birebir. Bu durumdaki bir bölük hareket edemiyor ve kendini savunurken dezavantajlı bir duruma düşüyor.

153

Ateşle İmtihan test oyunlarından – İngilizler saldırıya hazırlanıyor

Her ordunun ve birimin genel savaş kabiliyetlerini belirleyen üç unsur var; manevra, savaş becerisi ve dayanıklılık. Bu unsurlar, tarihsel veriler ve orduların genel durumlarına göre birden beşe kadar değer alabiliyor ve oyunda iyi veya kötü etkileri olabiliyor. Bunlar dışında bazı orduların kendilerine has özel kuralları da var. Ateşle İmtihan’da, hiçbir ordu birbirinden abartı şekilde farklı değil. 1. Dünya Savaşı’nın genel karakteri uyarınca ordular benzer şekilde savaşıyor ancak yukarıda bahsedilen unsurlar ve özel kurallar oyunculara yine de ordunun genel havasını yansıtıyor. Örneğin Orta Doğu’da savaşan İngiliz ve Anzak listelerinin ikisi de deneyimli ve becerikli askerlerden oluşurken, İngilizlerin özel kuralları onların manevra ve atış kabiliyetlerini artırıyor, Anzaklar ise “ağır ateş altında” kaldıkları durumdan kurtulma şansına sahip. Buna karşın Osmanlı listeleri atış ve manevra anlamında İngilizler kadar iyi değil ancak dayanıklılık seviyeleri çok daha yüksek.

Şu an oyunun kural kitabı üzerinde çalışıyorum. Tarihsel anlatımların çoğunu tamamladım. Kurallar büyük oranda hazır, ordu listeleri ve senaryolarla uğraşıyorum. Boş vakit buldukça uğraşabildiğimden çalışmalar çok hızlı gitmiyor ancak ilerleme kaydediyorum. Ateşle İmtihan projesini takip etmek isterseniz aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Ateşle İmtihan – Trial by Fire İngilizce Blog

http://trialbyfirerules.blogspot.com.tr/2016_04_01_archive.html

Ateşle İmtihan – Türkçe facebook proje sayfası

https://www.facebook.com/groups/1483915358568467/?ref=ts&fref=ts

Trial by Fire – İngilizce facebook proje sayfası

https://www.facebook.com/groups/166864450318149/?ref=ts&fref=ts

Son halini almamış kural dokümanı

https://drive.google.com/file/d/0B-Zc5uewYF47TVJtamUwSGZtSFU/view

Görüş ve sorularınız icin

http://www.karargahkulubu.com/forum/viewtopic.php?t=699#p2352

 

Görüşmek üzere,


M. Batuhan Tunçdemir / Nisan 2016

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: