Malifaux’da Summoner Kimdir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Dövülür?

Gördüm ki genelde Malifaux oyuncuları summonerlar karşısında oynarken rakibin model adedi üstünlüğü karşında baskı hissediyor. İşin aslı WHFB’de vampir ve tomb king ordusununa karşı oynamak kadar kolay. Temel olarak rakibin masterını ve ekibini tanımak ve işlevselliği kanıtlanmış taktikleri uygulamak gerekiyor. Genel olarak bu anti-taktikler tüm summonerlar için aynı.

Malifaux oyununda ana işlevi model üretmek olan masterlara summoner diyoruz. Çoğunlukla Reserrectionists factionu içerisinde necromancer tipli undead dirilterek etrafa fitne fesat saçmakla yükümlü masterlar bunlar. Nicodem, Molly, Kirai, Mc Mourning, Yan Lo, Ulix, So’mer Teeth Jones, Collodi, Dreamer, Ramos, (Sonnia ve Leveticus’un da sınırlı olarak summon yapabiliyor).

Bunlar haricinde sadece totemini summon edebilien masterlar da var Colette ve Shenlong gibi.

Toshiro, Datsue-ba, Mechanical Rider, Widow Weaver, Corphellius, Karina, Pathfinder, Rat Cacher, Mysterious Effigy, Gremlin Taksidermist. Bunlar kısıtlı summon edebilme özelliği olan henchmen veya enforcer modelleri.

Görüldüğü üzere summoning yapan çok model var. Bu nedenle genel olarak summonerların çalışma prensiplerini bilmek gerekli. Neyseki hepsinde temel aynı:

Summoning aşırı derecede kaynak gerektiriyor. Malifaux bir kaynak idaresi oyunu (birçok oyun gibi), kaynaklarını en etkili şekilde kullanan kaynak avantaj elde ediyor. Soul Stone bir kaynak, action point (ap) diğer bir kaynak, modellerin woundu, markerlar, eldeki kartlar, kartlarin takımları (suit) hepsi bir kaynak ve oyun içerisinde bu kaynakları bir diğerine dönüştürerek oynuyoruz. Summonerlar ise bu kaynaklardan birkaçını bir araya getirip başka bir kaynak olan model wounduna dönüştürüyor ve aslında bu dönüşüm efektif değil çünkü summon olan modeller az wound (mesela Dreamer tek wound ile) ve az ap (slow) olarak geliyor. Tabi tur ilerledikçe modeller masada olduğu sürece daha çok ap kullanabiliyor veya heal olabildiği için uzun vadede geri dönüşümü daha yüksek oluyor.

Model summon edebilmek için genel olarak şu kaynaklar gerekir:

1) Action point (çoğunlukla çok değerli olan masterın ap’si)

2) Yüksek değerli bir kart. Genelde formül şu: Summon edilecek modelin ss değeri + 10 – 6 = değerinde bir kart

3) Belirli bir kart takımı (resurrectionist modellerinin crow, neverborn modellerinin maske gerektirmesi). SS olarak harcanabiliyor gerektiğinde.

4) Summon eden modele göre değişen başka bir resource, bu, scrap marker, corpse marker, scheme marker, bir modelin woundu, condition vs..

5) Görünmeyen bir cost ise opportunity cost. Ekonomi okuyanların bildiği gibi aslında bir seçeneği tercih ederken başka bir seçeneği yapmama değerini de üzerine eklemek gerek. Mesela turda victory point kazanmak, rakibin minyatürünü öldürmek yerine summon etmeyi tercih edebiliyorsun. Bunu da kaynak olarak eklemek gerekli kanımca.

 129

Ne yapılabilir?

Görüldüğü gibi rakbinin sınırlı olan kaynaklarını azaltmak summoningi azaltmanın en pratik yolu. Rakibin elinden discard ettirdiğin her kart summonera vurulan bir darbe. Hatta discard ettirmene bile gerek yok, herhangi bir wp check, horror duel, önemli bir modele yapılan saldırıda bile cheat ediyorsa rakibin kaynağını harcıyor demektir. Kart için geçerli olan bu durum Soul Stone (ss) cachesi için de geçerli, kabinin ss taşlarını harcamasını sağlamalısın. Tüm bunları yapmanın en basit yolu ise oyunu rakibe baskı kuracak bir şekilde oynamak. Bunu da summon edilen modeller saldırmak yerine anahtar görevi gören, summon mekaniğinin devamlılığını sağlayan modellere saldırarak ve oyundan çıkarak yapılabilir. Her summoner için böyle modeller mevcut örneğin:

Mortimer’ı öldürerek Nicodem’in corpse marker kaynağını azaltabilir, Phillip and the Nanny’i oyundan çıkararak Kirai veya Molly’nin kart çekme mekanizmasını durdurulabilir. Mc Mourning için Canine Remanis, Dreamer için Daydream, Som’er Teeth Jones için Slop Hauler kilit modeller. Bu modellerin yakınına gitme imkanın yoksa masanın öteki ucundan yere serebilecek bir mercenary sniper kiralayabilirsin.

Tabiki sorunu kökünden çözmek seçeneği en geçerli çözüm. Vampir Count’u öldürdüğünde Vampir ordusunun dağılması gibi summonerı öldürebilirsen crew dağılacaktır. Sorunun köküne kolaylıkla inebilen mastelar mevcut Victoria, Misaki, Von Schill gibi… Ayrıca summoner masterlar genelde dayanıksız fakat kendilerini korumak için defansif triggerlara sahip modeller defensive triggerlar çalışmaz diye özellikleri olan modeller veya condition vererek hasar verme işe yarayabilen özellikler gerekli. Summoner masterlar tek başlarına kaldıklarında da zor duruma düşüyorlar. Bu sebeple lure, push efektleri ile izole edip saldırılabilirse de çok işe yarayacaktır.

Corpse marker, scrap marker gibi kaynakları doğrudan yok eden veya undead, spirit gibi modellere extra hasar vererek kaynak harcamasını sağlayan modeller de listeye konulabilir: Hooded Rider, Mysterious Emissary, Arcane Emissary, Carrion Effigy, Lady J, Taelor, Greed, Kang, Fingers… aklıma gelenler. Her factionda böyle modeller var.

Kaynak azaltmanım öteki bir yüzü de rakibe extra kaynak sağlamamak. Ramos’a karşı ufak constructlar veya Nicodem’e karşı az wounlu living modeler koyuyorsan rakibinin işini kolaylaştırıyorsun.

Görev yapmak ise rakibe baskı kurmanın en etkili yolu. Rakibi summon etmek ile görev yapmak yahut senin görev yapmanı engellemek arasında tercihte bırakabiliyorsan oyunun psikolojik üstünlüğünü ele geçirmişsindir. Summonerların spesifik olarak zorlandığı görevler var, bunları seçebilirsin. Gaining Grounds 2016 kurallarında özellikle böyle görevlerin frekansı artırıldı. En çok çıkan yeni görevlerden biri olan “Hunting Party” bunlardan en önemlisi.

Summon olan modeller genelde hasarlı geldiği ve birbirlerine yakın duruğu için blast /aura / pulse gibi özelliklerden çok etkileniyorlar. Lazarus ve Envy blast shooting yapabilen modeller ve mercenery olduğu için herkes tarafından kullanılabiliyor.

Son olarak, summonera karşı oynarken morali bozmamak, görünüşte fazla olan modellere bakarak yanılmamak gerekli. Çünkü o modeller hasarlı ve slow olarak geliyor ayrıca summon edilirken çok kaynak sarfedildiği için muhtemelen kendi kaynakların rakibinkinden daha fazla. Özellikle de summon mekaniğini aktif hale getirmek için belirli modeller ve pahalı upgradeler gerekmesi sebebiyle oyunun ilk turlarında model üstünlüğü sende olacaktır, bunu iyi değerlendirmek gerekli.  😉


Fırat Uğurlu / Nisan 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: