Karargah Tarihçe

2005 yılından önce masaüstü strateji oyun hobisinin icrası uzun yıllar alanında ilk ve tek olan Sihir Kafe’de yapılmaktaydı. Sihir’in son oyun mekanı 2004 sonunda kapanınca hobiseverler yeni bir oluşum arayışına girdi.

Karargah Masaüstü Strateji ve Hobi Kulübü, 2005 yılının başlarında hobinin devamının sağlanmasını arzulayan, birbirlerini Sihir Kafe’den tanıyan H. Onur Buyuran, Ali Gökhan Er, Alper Cibili ve Batı Safel adlı dört hobisever tarafından kurgulandı. Amaç hobiyi icra edebilecek bir mekanın yaratılması ve bu mekanın dış ve mali etkenlerden bağımsız kalacak şekilde sürekliliğinin sağlanmasıydı. Bu hobinin sürdürülebilmesi için olmazsa olmaz olan ihtiyaçları belirlenmişti;

karargah tarihçe 1

1. hobinin icra edileceği en az 2 masalık bir mekan,

2. oyunda azami önem taşıyan arazi ve yapılar olan terrain’ler

3. terrain ve modellerin konulacağı ve korunacağı dolaplar,

4. zar-cetvel gibi oyun malzemeleri,

5. oyunların oynanacağı masalar.

Malzemeler mevcut, masalar kolaydı ancak mekan ve terrainler ciddi bir sorundu. Ali Gökhan Er’in evinde imece usulu çalışılıp 1 ay içinde terrainler 3-4 masaya yetecek kadar hazır edildi. Üç ayı aşkın yoğun aramalardan sonra Mayıs 2005’te bir kafe sahibi ile kafenin belli bir bölümünün kullanılması hususunda anlaşıldı. Ve Karargah nihayet Haziran 2005 yılında Poco Loco Cafe’de faaliyete başladı. Üyelik esasına dayanan sistemde her üye mekana aidat yatırmakta idi. Aidatların toplanmasından ise öncü olan 4 kişi sorumlu olacaktı. İlk başlarda 12 olan üye sayısı 3 ay gibi kısa bir sürede 25’i geçti. Üstelik bu üyelerin çoğu ile yeni tanışılmış idi.

İlk günden beri, kurulacak kulübün “herkesin kulubü” olacağı ve ilk kuran ile son üyenin eşit haklarda yararlanacağı ilke olarak kabul edilmişti. Herkes eşit olacaktı ve hiçbir şekilde ayrım gözetilmeyecekti. Mekan kullanımı, masa rezervasyonları, terrainler, vb. herşey şeffaf şekilde forum üzerinden eşit şekilde yürüyordu. Bu süreçte yetenekli yeni arkadaşlarla birlikte terrain sayısında ve kalitesinde artışlar oldu.

Yine bu dönemde iki üye Kadıköy’de çok daha güzel bir mekanda Imperium kulübünü kurdu. Mekan hem daha merkezi hem de daha ferahtı. Imperium’un kurulması hobinin yaygınlaşmasını prensip eden Karargah kurucularını memnun etti. Imperium kulübü ilk başlarda oldukça başarılı olmasına rağmen kapanması da hızlı oldu. Imperium kulübü daha sonra farklı zaman ve mekanlarda faaliyet göstermeye devam etti.

karargah tarihçe 2

Ali Gökhan Er Temmuz 2006 gibi hobiye ara vermek zorunda kaldı. Buna karşılık büyüyen kulüp işlerini daha etkin kılmak amacı ile Poco Loco’da da aktif olarak hobiyi yaşayan Ulaş Tuna ve Oğuz Alp Bekircan’a teklif götürüldü. Bu arkadaşlar teklifi düşünmeden kabul etti ve maddi – manevi desteklerini verdiler. Sihir’in model satışının da kapatılması ile elde kalan dolap ve işe yarar terrain’ler bedelleri ödenmek suretiyle Karargah bünyesine dahil edildi. 4 adet büyük ve 3 adet küçük olmak üzere toplam 7 masa ve onlarca terrain ile Karargah demirbaşı zenginleşmişti. Temin edilen tüm terrainler üyeler tarafından tamir edilerek ve boyanarak yeniden elden geçirilmişti.

Üye sayısının 30’u bulmasıyla mekanın kulübe ayrılan dar alanı yetersiz kalmaya başlamış, cafenin diğer müşterilerinin yanında hobiyi icra etmek zorlaşmıştı. Poco Loco Cafe’nin hemen arkasında yer alan Kameriye adlı bir mekanın müdavimi olan kulüp üyesi Kaan Günay aracılığıyla anlaşma sağlandı. Yeni mekan tüm üyelere gösterilerek görüşleri alındı ve çok beğenildi. İki bölümden oluşan mekan sadece Karargah’a ait olacaktı. Tüm masa ve terrainler kalıcı olarak yerlerinde kalacak ve üyeler sadece gelip oyun oynayıp terrainleri kaldıracaktı. Kulüp Eylül 2007 yılında Kameriye’ye taşındı. Aidatların toplanmasından yine öncü olan 5 kişi sorumlu idi.

Kulüp Kameriye’de 50’yi bulan üye sayısı ile büyümeye devam etti. Yeni üyeler için yeni ve daha büyük dolaplar alındı. Demirbaştaki masa sayısı 4’ü sürekli olarak kurulmak üzere 8 adede ulaşmıştı. Ağırlık olarak Warhammer Fantasy Battles oynanan kulüpte Warhammer 40K da bu dönemde boy göstermeye başlamıştı. Terrain günleri düzenleniyor, artan terrain ihtiyaçları ile birlikte terrainlerin konulduğu meşhur Ikea Billy dolaplarının sayısı da artıyordu.

Karargah kültürünün oluşturulması sırasında başka bir ilke daha belirlenmişti. Kulüp kişilere bağlı kalmadan kendi ayakları üzerinde durmalıydı. Kuruluş aşamasındaki çok ciddi giderler zaruri olarak yönetimde söz sahibi ilk 4 ile ikinci 5 kişi arasında paylaştırılıyordu ve bu eşitlik ilkesine aykırıydı. Kulüp artık kendi ayakları üzerinde durmalı, maddi gelir elde etmeliydi. Bu da eşitlikçi bir karar ile kural haline getirildi. Kulüpte düzenlenen organizasyon ve turnuvalar için aşırı olmamak kaydıyla ücret alınacak ve asgari yarısı kulüp kasasına devredilecekti. Bunun diğer bir avantajı ise yüksek tutarlı turnuva düzenleyip aşırı rekabetçi ortamlardan uzak durulmasıydı. Bu uygulamaya Poco Loco’da başlanmış ve başarıyla devam ettirilmiştir. Bugün kulüp tüm masraflarını kimseye bağlı kalmadan kendi kendine karşılayabilmektedir.

karargah tarihçe 3

Üye sayısının artması ile daha geniş alan ihtiyacı yine ön plana çıktı. Bununla beraber mekanın fiziksel eksiklikleri önceleri vefakar gönüllüler ve üyeler tarafından tamir edilse de bozulmaya devam etti. Bu nedenle mekan değiştirme kararı alındı.

Pegasus Oyuncak Beşiktaş’ta nezih, ferah yeni bir mekan açmıştı. Ayrıca masaüstü strateji oyunlarına ait model satışı da yapılıyordu. Can Özede’nin ısrarlı çabaları sonucunda 2012 yazında Pegasus Oyuncak ile talepler ve sunulacaklar konusunda el sıkışılarak kulübün taşınması için anlaşıldı. Kulüp kural ve kültürü korunacak, üyelik aidatları üyeler ile mekan arasında halledilecekti. Buna karşılık ilk etapta 35-40, uzun vadede en az 50 üye vadedildi. Dinamizmi gören Pegasus, kısa bir zaman sonra üst katın ön tarafını da kulübün kullanımına açtı.

Kulüp bugün 8+1 kalıcı masaya, 2 adet küçük geçici masaya sahip olup, daha fazlasına yetecek kadar Fantasy, 40K, FoW, Infinity, Malifaux, Historical, vb. bir çok oyunu destekleyen terrain’lere sahiptir. Masalar için tabureler, modellerin saklandığı temiz ahşap dolaplar, modelleri masalara taşıyan servis arabaları ile eksiksiz bir kulüp olmuştur. Klima sayesinde yazları serin, kışları sıcak bir ortamda hobi icra edilebiliyor durumdadır. Boyalı ve kurallara uygun terrainlerin tamamı kodlanmış ve dolaplardaki yerleri belirlenmiştir. Yazıcısı, ses sistemi ve internet bağlantısına sahip bilgisayarı mevcuttur.

“Herkesin kulübü” kültürü ve ilk günkü prensipleriyle devam eden kulüpte eski ve yeni tüm üyeler eşit haklara sahiptir. Kulüp kültür ve kurallarına uymak kaydıyla her türlü campaign, turnuva ve organizasyon üyeler tarafından sürekli düzenlenmekte ve yediden fazla oyun sistemi oynanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: