Karargah Şampiyonası 2017-2018 Sezonu

GW'nin WHFB oyunu hakkında herşey

Moderator: maymun9

Karargah Şampiyonası 2017-2018 Sezonu

Postby hobuyuran » Fri Aug 25, 2017 11:17 pm

Selamlar,
2017-2018 Sezonu Karargah Şampiyonası Güz Turnuvası ile başlayacak arkadaşlar.
Kuralları aşağıda bulabilirsiniz. Sorularınızı burada sorabilirsiniz.
Onur the Ork
User avatar
hobuyuran
Minyatür
 
Posts: 242
Joined: Fri Oct 03, 2014 6:11 pm

Re: Karargah Şampiyonası 2017-2018 Sezonu

Postby hobuyuran » Fri Aug 25, 2017 11:24 pm

KARARGAH YILLIK FANTASY ŞAMPİYONASI (2017 – 2018)
Karargah Şampiyonası’na katılmak için sene içeresinde yapılan 4 adet mevsim turnuvasından en yüksek puanı toplamak gerekmektedir.
Bu turnuvalardan en yüksek puanları toplayan 8 kişi şampiyonaya katılmaya hak kazanır.
İlk 8’e giremeyen katılımcılar ancak ilk 8’den herhangi bir katılımcı şampiyonaya katılamazsa veya katılmayacağını beyan ederse yedek listeden şampiyonada yer almaya hak kazanırlar.
Mevsim turnuvaları sonucunda ilk dörde giren katılımcılar Şampiyona’ya aşağıdaki belirtilen ek puanlarla katılırlar.
• Mevsim turnuvaları birincisi +20 puan
• Mevsim turnuvaları ikincisi +15 puan
• Mevsim turnuvaları üçüncüsü +10 puan
• Mevsim turnuvaları dördüncüsü + 5 puan
Şampiyona birincisi aynı zamanda o yılın Karargah Şampiyonu olur.

Karargah Turnuva ve Şampiyona Dönemleri:
Mevsim turnuvalarının dönemleri, katılım ve kazanım puanları aşağıdaki gibidir;
• Güz Turnuvası : Eylül
• Kış Turnuvası : Aralık
• Bahar Turnuvası : Mart
• Yaz Turnuvası : Haziran
• Şampiyona Turnuvası : Temmuz

Karargah Turnuva Puanlamaları:
Turnuvalarda katılım sayısı ne olursa olsun yalnızca ilk 8’e giren katılımcılara aşağıdaki puanlar verilecektir. Katılımcıların yıl boyunca sahip oldukları puanlar Karargah forumunda sürekli güncellenerek yayımlanacaktır.
40 puan – turnuva birincisi
25 puan – turnuva ikincisi
15 puan – turnuva üçüncüsü
8 puan – turnuva dördüncüsü
6 puan – turnuva beşincisi
4 puan – turnuva altıncısı
2 puan – turnuva yedincisi
1 puan – turnuva sekizincisi

Karargah Genel Turnuva ve Şampiyona Kuralları:
1) Turnuvalarda ve şampiyonada aşağıda detayları bulunan The 9th Age Sistemi uygulanacaktır. Turnuvalar tek gün ve 4500 puanlık üç maç üzerinden yapılacaktır.
2) Karargah üyesi olmayanlar da turnuvalara ve neticesinde Karargah Şampiyonası'na katılabileceklerdir. Turnuvaya istenilen orduyla katılınabilir ancak şampiyonada mutlaka mevsim turnuvalarına katılmış ordulardan birisi ile katılım gösterilmelidir. Katılımcıların orduları Karargah forumda sürekli olarak güncellenecektir.
3) Turnuva ve şampiyonada The 9th Age kurallarının en güncel hali ile errata ve FAQ’lar geçerli olacaktır. Yenilenecek 9th Age kuralları, Errata ve FAQ’lar için adaptasyon süresi yoktur.
4) Turnuvayı ancak Karargah üyesi düzenleyebilir. Farklı birinin hakem seçilmemesi durumunda Turnuva Düzenleyicisi (TD) aynı zamanda Turnuva Hakemi’dir. Hakemler de turnuvaya katılabilirler ancak bu durumda rosterların hakemin belirleyeceği ve turnuvaya katılmayan başka bir Karargah Üyesi’nin kontrol etmesi veya Hakem’in kendi rosterını tüm katılımcılardan önce açıklaması gerekmektedir.
5) Turnuvaya katılım kontenjanı TD’ye bağlı olmakla birlikte asgari 8 olmak zorundadır. Katılımcı sayısı en az 4 kişi olabilir ancak yine de asgari 8 kişilik kontenjan TD tarafından yaratılmalıdır. Katılımcıların sıralamaları TD tarafından Karargah formundan açılan Çöpçatan başlığı altındaki katılım beyanı sıralamasına göre geçerli olacaktır. Kontenjan içinde kalan oyuncular turnuvaya girme hakkı kazanacak olup kontenjan dışı kalan oyuncular yedek statüsünde ancak kontenjan sahibi oyuncuların katılamaması durumunda hak sahibi olacaklardır. Katılımcı sayısının tek olması durumunda katılımını son beyan eden oyuncu turnuva dışında kalır.
6) Turnuvaya katılacak oyuncular ordularını beyan etmek zorunda değillerdir. Ancak her katılımcının ordu listesi düzgün şekilde TD, hakem veya TD’nin belirleyeceği başka bir Karargah üyesine turnuvanın başlama saatinden en geç 60 saat önce gönderilmeli ve onaylanmalıdır. Kontrol eden kişi tarafından onaylanmayan ordu listesi turnuvaya katılamaz.
7) Turnuva ve şampiyona masaları TD veya hakem tarafından düzenlenecektir. TD uygun gördüğü taktirde turnuva öncesinde bu masaları katılımcılara duyurabilir.
8) Turnuvalara ve şampiyonaya giriş ücretlidir. Turnuva ve şampiyona bağış ücreti 10TL dir. Turnuva gelirleri ve varsa sponsor gelirlerinden masraflar çıktıktan sonra ödüller aşağıdaki kriterlere göre TD tarafından belirlenir ve dağıtılır. Ödüller için yalnızca model, boya veya aksesuar almak amaçlı hediye çeki verilecek olup bu çekler Türkiye icindeki sponsor bir bayi/dükkandan temin edilecektir.
• Katılımcı sayısı 4–6 ise birinci ödülün tamamını alır.
• Katılımcı sayısı 7–8 ise birinci ödülü tutarının %60-%65 aralığında, ikinci gerisini alır.
• Katılımcı sayısı ≥ 9 ise birincil ödülün tutarının %40-%45 aralığında, ikinci %30-%35 aralığında ve üçüncü ise %25-%30 aralığında alır.

9) Katılımcı sayısı ne olursa olsun ilk 3 dereceye girenlere ayrıca formatı belli olan Karargah Turnuva Sertifikası hakem tarafından temin edilir ve turnuva sonunda verilir.
10) Turnuva Düzenleyicisi (TD) organizasyon öncesinde ve sırasında turnuvanın mutlak hakimi ve hakemidir. Bununla beraber Dernek YK’sına karşı sorumlu olup, gerektiği zaman YK müdahele ederek kararları değiştirebilir. Hakemin TD’den farklı olması durumunda TD organizasyon sırasındaki tüm yetkilerini Hakeme devretmiş sayılır. Tüm katılımcılar Hakemin her türlü bağlayıcı kararına uymak zorundadır. Hakemin aldığı nihai karara itiraz eden veya uygulamayan katılımcı bir sarı kart alır. Turnuva boyunca iki sarı kart alan katılımcı diskalifiye olur. Diskalifiye olan katılımcının oynadığı maçı ve sonraki maçları 20 – 0 puanla kaybettiği varsayılır.
11) Turnuva ve şampiyona katılımcıları kuralları en az hakem kadar bilmekle yükümlüdür. Herhangi kural tartışmasında oyuncular öncelikle sorunu kendi aralarında çözmelidir (isterlerse 4+ ile sonuca gidebilirler). Çözüm olmadığı durumlarda hakeme danışılır, hakemin verdiği karar bağlayıcıdır.

Karargah Turnuva ve Şampiyona Model Katılım Kuralları:
Karargah Turnuva ve Şampiyonasının amacı oyuncuların sadece taktiksel olarak tatmin olmaları değil, ayrıca hobi açısından kaliteli bir deneyim yaşamalarıdır. Organizasyon katılımcıları zorlu rakiplerle karşılaştığı gibi zengin bir görsel şölen yaşarlar. Katılımcıların modellerini ordularına uygun bir şekilde kurulmuş ve boyaması beklenmektedir. Modeller ordu içerisinde bir bütünlük içerisinde veya tema dahilinde olmalıdır.
1) Turnuva ve şampiyonaya katılacak modellerin ilk iki sırası mutlaka WYSIWYG olmalıdır. Ünitenin horde olması durumunda ilk sıranın WYSIWYG olması yeterlidir. Ünite upgradeleri mutlaka belirgin olmalı ve kurallara göre ünite içersinde konuşlandırılmalı, oyun içersinde tereddüt yaratmamalıdır.
2) Modeller: T9A kuralları ve orduları temel olarak Warhammer Fantasy’i referans almıştır. Bu nedenle her modelin referans aldığı Citadel (Games Workshop) modeli diğer kurallara aykırı olmadığı sürece turnuvada geçerli sayılmaktadır. Bu modeller dışında aşağıda yer alan modeller TD onayına bağlıdır. Aşağıdaki kategorilere giren modeller herkes tarafından farklı yorumlamalara açık olduğundan alınan kararının sorgulanmaması beklenmektedir.
3) Başka firma veya oyun sistemlerine ait modeller: Ordu listesindeki modelin görüntüsüne ve ordunun temasına uygun olmalı. En önemlisi modelin tipi konusunda tereddüt yaratmamalıdır. Rakip oyuncu ve hakemin herhangi bir şüpheye düşmemesi gerekmektedir. Bununla beraber rakip oyuncu ve hakemin herhangi bir şüpheye düşürmemek kaydı ile hobi zenginliği açısından T9A ordularından farklı temalı ordular da desteklenmektedir. (Örneğin; samuray, hobbit, paralı asker orduları)
4) Unit Filler: Ünite toplamının %50'si aşmamalı ve rank/file ünitenin ilk 2 sırasında olmamalıdır. Maç içersinde ünitenin sırasını bozmamalı ve kalan model sayısının belirlenmesine engel olmamalıdır. Ayrıca içine konduğu birliğin görüntü ve temasına uygun, aynı renklerde ve taban süslemeleri ile olmalıdır.
5) Scratch Built / Conversion: Ulaşılmak istenen modelin görüntüsüne ve ordunun temasına uygun olmalıdır. Elde edilen sonuç hobi açısından tatmin edici olmalıdır. Modelin tipi konusunda tereddüt yaratmamalıdır. Rakip oyuncu ve hakemin herhangi bir şüpheye düşmemesi gerekmektedir.
6) Proxy: Yukarıdaki kategorilere girmeyen modeller proxy sayılır. Turnuva ve şampiyonada hiçbir şekilde proxy kullanılamaz.
7) Boyama: Turnuva ve şampiyonaya katılacak modellerin tamamı ordunun temasına ve modelin görüntüsüne uygun olarak modelin teni, uniforması, zırhı, silahları, ekipmanları ve diğer kısımlarının uygun bir şekilde boyanması beklenmektedir. Boyama kriterine uymayan model turnuvada yer alamaz. Detaylar ve şüpheli durumlar için turnuva öncesi TD veya hakeme başvurmak ordu sahibinin sorumluluğundadır.
8) Tabanlar: Sadece tek renk boyalı olması yetmemekte olup, üstünün floklanması (yapay çim/taş/mantar ile kaya efekti vb) veya bir desen çizilmesi/konulması (lav temasi gibi) veya hazır dokulu taban (battle base) kullanılması veya çeşitli model parçaları/aksesuarları ile süslenmesi veya farklı tekniklerle efekt verilmiş olması beklenmektedir. Tüm tabanların ordunun temasına uygun olmalı ve bir bütünlük içerisinde olmalıdır.

Karargah Turnuva ve Şampiyona Puanlaması:
Puanlama: Turnuva ve şampiyona galibi 2017 ETC puanlamasına göre belirlenecektir.
Zamanlama: Her oyun için 2 saat 30 dakika ayrılacaktır. Oyuncular orduları ne olursa olsun 2.5 saatte tüm turları bitirmekle yükümlüdür. Tüm turların eşit şekilde dağılımını sağlamak, oyuncuların uyarıda bulunması durumunda hakemin sorumluluğundadır.

Turnuva ve Şampiyona Zaman Çizelgeleri:
10.00 – deployment başlanacak 13.30 – deployment başlanacak
10.30 – oyuna başlanacak 14.00 – oyuna başlanacak
13.00 – maçlar bitecek 16.30 – maçlar bitecek

17.00 – deployment başlanacak 20.15 – ödül töreni
17.30 – oyuna başlanacak
20.00 – maçlar bitecek

Karargah Turnuva ve Şampiyona Eşleşmeleri:
Karargah Turnuva ve Şampiyonası eşleşmeleri ve masa numaraları turnuva günleri hakem tarafından belirlenip her deployment öncesi oyunculara duyrulur. Eşleşmeler aşağıdaki kriterlere göre belirlenir.

İlk maç eşleşmeleri için hakem her katılımcı için zar atar veya kura çeker. En yüsek zar atılan oyuncu ile en düşük zar atılan oyuncu 1. masaya yerleştirilir. İkinci yüksek zar atılan oyuncu ile sondan birinci yüksek zar atılan oyuncu 2. masaya yerleştirilir ve oyuncuların tamamı masalara yerleşene kadar işlem bu şekilde devam eder.
İkinci ve sonraki maç eşleşmeleri ise Swiss sistemine uygun olarak en yüksek puanı alan oyuncuların birbirleri ile eşleştirilmesi şeklinde devam edecektir. İlk maç sonucunda maç puanlarına göre en yüksek puanı alan oyuncu ile ikinci yüksek puanı alan oyuncu birbiri ile eşleşir. Eğer oyuncular turnuva sırasında daha önceden eşleşmişlerse puanı yüksek olan diğer oyuncu en yüksek puan sahibinin rakibi olur. Puanların aynı olması durumunda zar atılır veya kura çekilir.
Katlımcıların mümkün olduğunca değişik masalarda oynamasını sağlamak hakemin sorumluluğundadır. 2. maçlardan itibaren ayarlanacak değişik masa eşleşmelerinde yüksek puanlı oyuncular önceliklidir. Bu oyuncular için değişik masa ayarlaması mümkün olduğunca yapıldıktan sonra düşük puanlı oyunculara değişik masa verilmesi görevi devam eder.
Eşleşmeler sonrası yapılan maçlar neticesine en yüksek puanı toplayan ordular sırasıyla dereceye girerler.
Onur the Ork
User avatar
hobuyuran
Minyatür
 
Posts: 242
Joined: Fri Oct 03, 2014 6:11 pm

Re: Karargah Şampiyonası 2017-2018 Sezonu

Postby hobuyuran » Mon Dec 18, 2017 1:38 am

2nci turnuvadan sonra son durum su sekildedir:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Onur the Ork
User avatar
hobuyuran
Minyatür
 
Posts: 242
Joined: Fri Oct 03, 2014 6:11 pm

Re: Karargah Şampiyonası 2017-2018 Sezonu

Postby hobuyuran » Thu Mar 08, 2018 12:12 am

3ncü turnuvadan sonra son durum su sekildedir:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Onur the Ork
User avatar
hobuyuran
Minyatür
 
Posts: 242
Joined: Fri Oct 03, 2014 6:11 pm


Return to Warhammer Fantasy Battles

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest