Malifaux’da çete kurmak, görevlere yönelik liste hazırlamak

Moderators: fenafillah, Sesshomaru

Malifaux’da çete kurmak, görevlere yönelik liste hazırlamak

Postby Sesshomaru » Tue Nov 15, 2016 5:24 pm

Minyatür oyunlarının en keyifli kısımlarından biri de liste kurmak olarak düşünmüşümdür. Oyunların genelinde liste kurmak en az oynamak kadar önem arz eder ve bu sebeple üzerinde kafa yorulması gereken bir konudur.

Malifaux, diğer oyunlardan liste kuruluş sistemi ile büyük oranda ayrılır. Birçok oyun sabit listelerle oynanırken, oyun başlamadan önce belirlenen görevler sayesinde Malifaux’u sabit liste ile oynamak genelde pek akıl karı değil. Bu sebeple “net list” dediğimiz deneyimli oyuncular tarafından turnuva dereceleri ile ispatlanmış listeler pek bulunmaz. Net list olmaması yeni oyuncuların liste kurma işini zorlaştırıyor. Fakat deneyimli oyuncular için oyun içinde ayrı bir oyun olarak nitelendirebileceğimiz liste kurma seçenekleri ile çok çeşitli taktiklere ulaşım imkânı sağlıyor ve böylece metanın da sabit olmamasına yol açıyor.

Liste hazırlarken genel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar:

Malifaux’un en dengeli olduğu puan 50 ss. Bu puanda kurulan standart bir çetede 8 minyatür bulunuyor. Eğer özel bir planınız yoksa veya model summon edemiyorsanız 8 modelin aşağısında çıkmamak gerekli. Sebebi, “activation control” konsepti oyunda hayati önem arz ediyor. Bundan kastım ise önem arz eden modellerini rakibin çoğu modeli tur içerisinde hareket ettikten sonra oynatmak. Tur sonuna doğru hareket edecek bu modeller gizli görevlerinizi daha iyi uygulayabilir veya rakipten gelecek bir karşı saldırıyı dert etmeden güçlü modellerinizi ileri sürebilirsiniz.

Bazı modeller tur basında hareket etmesi daha güçlü, örneğin sniper, buff modelleri yahut rakibin modellerinin güçlerini azaltan,
Bazı modellerin ise son hareket etmesi daha iyi, perfect camofulage, manupulative gibi modelin aktivasyonu başına kadar özellikleri çalışan modeller ve görevi rakip minyatürlerini dövmek olan güçlü modeller.

Bu iki model tipi arasında denge oluşturmak önemli. Listenin çoğu tek tip modelden oluşursa efektif olarak kullanılamayacak duruma düşebilir modeller.

10 dk kuralı
Genel olarak liste kurmak için verilen zaman 10 dk. Bu aşamaya gelmeden önce elimizdeki verileri iyi analiz etmeli ve listemizi buna göre hazırlamalıyız.
Oyuna başlamadan önce verilen bilgiler, oyun masası yerleşimi, rakibin hangi faction oynayacağı, görevler ve yerleşim tipi. Oyunun en belirleyici modeli master olduğu için öncelikle masterımızı seçmeli ve geri kalan çeteyi bu doğrultuda oluşturmalıyız. Masterların oyun stilleri farklı olduğu için oynadığımız faction içerisinde birbirlerinden farklı güçleri ve uzmanlık alanları olan masterları olması önem arz ediyor. Örneğin, model öldürme ağırlık görevler için atış gücü veya vuruş gücü kuvvetli bir masterın iş yapması beklenirken, masa bölgesi veya çeşitli markerları tutma/çevirme görevleri için hareketli ve çetesini destekleyen bir masterın havuzumuzda bulunması iyi olur.

Çete havuzu: Çetenin master harici modellerini doğal olarak elimizdeki masterlarla iyi çalışan modellerden seçmeliyiz. Genelde zaten masterla beraber aynı kutudan çıkan modeller en iyi çalışıyor.
Öneriler için şu siteye bir göz atın: https://schemesandstones.wordpress.com/ ... -a-budget/

Paralı askerler (mercenery): Oynadığınız factionun belirli bir görevdeki modeli eksikse ve göreve göre bu alanda bir ihtiyaç varsa paralı asker (anahtar kelime mercenery yazması gerekli) kullanmayı düşünebilirsiniz. Kartın üzerinde yazan fiyatın 1 taş fazlasına toplamda en fazla 2 paralı asker modeli listeye konulabiliyor. Sık kullanılan paralı askerler, görevleri ve karşılaştırmaları şu şekilde:
Johan: 7ss. condition removal özelliği sayesinde en sık kullanılan paralı asker. Elinde relic hammer var. Relic hammer özelliği contruct ve tyrant typelı modellere ++ damage vuruyor. Ms&u modeller ile sinerjisi var.
Atış gücü sebebiyle sık tercih edilen paralı askerler:
Freikorps Trapper: 7ss / 28"e kadar atış kapasitesi. +flip ile ateş ediyor. From the shadows özelliği sayesinde reconnoiter ve benzeri görevlerde iyi.
Hans: 9ss / 28"e kadar atış kapasitesi. Zırlı, incoporeal modellere karşı iyi. Upgrade düşürmesi sayesinde rakibin önemli modelini saf dışı bırakma ve görev yapmasını engelleme en güçlü yanı. From the shadows özelliği sayesinde reconnoiter ve benzeri görevlerde iyi.
Lazarus: 11ss / 12" atış. Blast atabiliyor. Dayanıklı, "turf war" ve "show of force" gibi görevler için ideal. Construct ağırlıklı listeler için çok uygun. Terrain az masalar için daha uygun.


Liste kurulumunda en önemli nokta verili bilgiler doğrultusunda taktik geliştirip, listeyi düzenlemek olduğunu belirtmiştim. Rastgele seçilen aşağıdaki görevler doğrultusunda Neverbon çetemiz ile Ressurectionistlere karşı oynadığımız farz edelim ve liste kurma aşamalarımıza bakalım.
Görevler:
Standard (4 maske )
Strategy: Extraction (5 koç )
Schemes: (9 kitap, 7 kitap )
• Take Prisoner (Doubles)
• Leave Your Mark (kitap)
• Mark For Death (9)
• Set Up (7)
• Convict Labor (Always)

1. Aşama: Rakipte ressurectionist oyuyor ise havuzumuzdaki belirlemiş olduğumuz mastelar: Titania, Dreamer, Collodi. Bu masterları seviyoruz çünkü öncelikle rezzerlarda incoporeal modeller bol, casting aksiyonlarımızın da bol olması iyi olur. İlk aşamada seçeneği 3’e düşürdük.

2. Aşama: Bu aşamada ise ana göreve bakacağız. Birçok master, extraction ve turf war senaryolarında iyi. Bu senaryoya 2 türlü yaklaşılabilir. 1) ortadaki markerı birden çok modele tutmak ve bir yandan rakibin modellerini öldürmeye çabalayabilirsin. 2) Dayanıklı ve hareket ettirilmesi zor modeller koyup yıpratma savaşına gidebilirsin. Aksi gibi rezzerlar iki seçenekte de kuvvetli. Dreamer ve collodi ile oynanırsa rezzerlar ile model sayısı savaşı yapacasın, titania ile de dayanıklılık savaşına gireceksin. 3 master da hala iyi seçenek.

Titania’nın en büyük avantajları, rezzerlar için çok değerli olan kart, corpse marker gibi kaynakları doğrudan saldırıyor. Ayrıca modellerin çoğunun undead olması da bazı durumlarda zora sokuyor rakibi. Extraction gibi belirli bir noktada birçok modelin toplandığı görevlerde Titania’nın auraları çok iş yapıyor. Son olarak Titania’nın listesinde genelde “lure” efekti olan birçok model bulunması büyük avantaj.
Dreamer ve Collodi’nin en büyük avantajları ise model summoningi sayesinde aktivasyon kontrol konusunda rezzerlar ile başa baş gidebiliyorsun ve modeller öldüğünce corpse marker bırakmaması sayesinde rakibin kaynaklarını kısıtlamış oluyorsun. Ayrıca rezzerlara karşı korkunç iş yapan Stiched Togerlerları da çok efektif kullanan masterlar. Dreamer’ın kendisi condition kaldırabiliyor, Collodi’nin de pupetlerından biri de (Arcane Effigy) aynı şekilde

3. Aşama: Bir önceki aşamada pek bir ilerleme kaydedemedik. Seçtiğimiz 3 master kuvvetli gözüküyor. Oyunun sonunda kaç modelin kaldığı, rakibi nasıl dövdüğün veya dayak yediğin önemli olmadığı için yan görevleri hangi masterlar daha iyi yapacaksa ona yönelmek gerekli.

Leave Your Mark: Yan görevler arasından en dikkat çekici olanı “leave your mark” modellerin çoğunun ortada toplanacağı için masanın yan cephelerinden adamları rakibin başlama bölgesine sokmak daha kolay olur. Fakat rakip rezzer olduğu için muhtemelen summon yapacak ve bu hareketine karşılık o civarda bir model çıkarması pek mümkün. Yine de düşünülebilir.

Convict Labor: Köşede başlanmadığı için orta çizgi uzun değil. Bu görevi yapmak zor olacaktır, geçiyoruz.

Set up: Düşman minyatürünün önünde marker patlatmaca. Titania bu görevi otomatik 3 puan diye yapıyor. Diğerlerinin özel bir avantajı yok.

Mark For Death: Bu görev için dayanıklı modeller önemli. Hem rakibe puan vermemek hem de puan almak için. Ayrıca flying ve incoporeal olan modeller de çok iş yapar. Titania’nın listesinde bu özelliklere sahip modeller bolca var.

Take Prisoner: Görev tamamen rakibin listesinden doğru modeli seçmeye bağlı. Zor ölen veya oyuna pek katkısı olmadığı için öldürmeye gerek duymadığın modeller olabilir. Her halükarda rakibin listesini gördükten sonra karar verilecek. Bu aşamada listemizi etkilemiyor.

Görüldüğü gibi bu görev havuzu Titania diyor. Bu sebeple Titania’yı seçiyoruz.

Her master için daha önceden hazır bulundurduğumuz bir temel liste olmalı. Bu liste birbiri ile iyi çalışan modellerden oluşması gerektiği gibi puanın %20si oranından da görevlere göre değişiklik yapma imkanı tanımalı.

Titania temel liste: 39/40 puan
Titania - Behold My Glory
Primordial Magic 2ss
Teddy – A thousand faces 12ss
Autum Knight (x)– 7 ss
Performer - 6ss
Doppleganger - 7ss
Insidious Madness – 5ss / Mysterious Effigy – 4ss

Ana senaryo marker tutmaca olduğu için tur sonuna doğru rakibin modellerini markerdan uzaklaştırma çok önemli hale gelecek. Bizim temel listemizde lure yapan 2 model bir de kopyalayan doppleganger var. Fakat rakipte bol bol rotten belle olacağını tahmin etmek zor değil. Rotten Bellelerin cast 8 ve summon edilebilir olması sebebiyle bu noktada push-pull savaşını kaybetmek çok muhtemel. Bu sebeple listemize sürpriz olarak Aestlin adındaki Titania henchmenini alıyoruz. Aestlin 0 aksiyon olarak 6”deki tüm modellerinin push-pull ve place efektlerinden etkilenmemesini sağlıyor. Bu savaş için mükemmel! Ayrıca ek avanj olarak “set up” ve “leave your mark” görevlerini yapmak daha da kolaylaşıyor.

Teddy, Titania ile çok iyi çalışan bir model. Fakat biz stratejimiz olan rakibin kaynaklarına saldırıyı yapmalıyız. Bu açıdan Teddy yerine muadil bir model olan Hooded Rider’ı alıyoruz. Hooded Rider 3” etrafındaki corpse markerları discar ettirebiliyor. Ayrıca stubborn sayesinde casting aksiyonlara (lure, hanged vs..) da karşı dayanıklı. Malifaux prowides upgrade ile hayatta tutmak mümkün, Titania’nın da iyileştirme özelliği sayesinde nerdeyse ölümsüz olacak. Ayrıca kendini yakın dövüşten çıkarabilmesi veya 3” melee ile birçok modeli tutması ve hepsine birden vurabilmesi summon edilen modellere karşı bayağı güçlü.

Benzer bir düşünce ile Titania’ya “forest claims all” upgrade’ini veriyoruz. 4” etrafındaki corpse markerları kendi scheme markerına dönüştürmek iş yapacak.

Son olarak Autum Knightlar arsından Tooth’u seçiyoruz. Otomatik olarak modelleri push etme özelliği var ve daha da çok marker koyuyor.

Nihai liste:
Titania - Behold My Glory, Forest Claims All
Primordial Magic 2ss
Aestlin – 9 ss
Hooded Rider – A thousand faces (malifaux provides) 13 ss
The Tooth – 7 ss
Performer - 6ss
Doppleganger - 7ss
Mysterious Effigy – 4ss

Model sayımız 8 model, cache 4. Gayet mantıklı rakamlar.
Görev olarak “set up” seçiyoruz, 2. Göreve de rakibin listesini gördükten sonra karar veriyoruz.
Maça başlamaya hazırız.
User avatar
Sesshomaru
Bitz
 
Posts: 46
Joined: Fri Oct 17, 2014 10:41 am

Return to Malifaux

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron