Hobicilik


Masa üstü minyatür oyunlarının önemli bir kısmı hobicilik ve boyamadır. Hobiye başlayan biri için gözüne korkutucu gelebilir ancak kimisi için bu kısım en eğlenceli kısmı ve bu tarz oyunların olmazsa olmazıdır. Modeller farklı malzemelerden yapılsa da hazırlık ve boyama prensipleri aynıdır. Genel olarak modeller üç farklı tür malzemeden üretilmektedir; Metal, plastik ve resin.

Metal Modeller: Bu tarz modeller ilk çıkan modellerdir, üretim kalitesinde problem olmaz ve boyaması keyiflidir. Üretim sırasında kalıptan çıkartırken kullandıkları yağlar ve metalin yüzeyi nedeniyle boyandıktan sonra çok oynanıp dokunulan modellerde bazı noktalarda boya sökülmesi görülebilir dolayısıyla çok iyi verniklemek gerekmektedir. Ayrıca düştüklerinde daha çok darbe yedikleri için daha kırılgan olabiliyorlar.

12

Sol : Resin , Sağ : Metal


Resin Modeller : Genel olarak günümüzde en çok kullanılan model malzemelerindendir. Üretim sırasında maddenin arasında hava kalmasından dolayı baloncuk problemi olabiliyor ama iyi üretilmiş modeller, boyamadan önce iyi temizlendikten sonra sağlam oluyor. Resim kalitesi modelden modele ve firmadan firmaya değişebiliyor.

13

Baloncuk Problemi


Plastik Modeller : En çok tercih edilen ve monte etmesi en kolay tür, ayrıca boya tutması ve kalıptan çıkarmada metal modellerde olduğu gibi çeşitli yağlar kullanılmadığı için boya tutma oranı en yüksek olan figürlerdendirler.14


Boyamaya Hazırlık Süreci 

Modellerin kutusundan çıkıp masaya boyalı oyun şekilde konmasına kadar geçen süre biraz zahmetli olabilir. Ancak ordunuzu ve modellerinizi tamamen boyalı bir şekilde masaya koymaktan alacağınız keyif çok farklı.

Modeller genel olarak parça parça olarak üretilirler bunun sebebi genel olarak kalıplama ile ilgili olsa bazı modeller için boyanması zor olan bölümler ayrı üretilebiliyor.

15

16 17

Plastik modeller için sprue’larda yerlerin çıkarmak için genellikle maket bıçağı yada modelcilik için üretilmiş kesme aleti kullanılır. Modellerin zarar görmemesi için mümkün olduğu kadar çekip koparmaktan uzak durmak gerekiyor.

Parçalar çıkarıldıktan sonra “mold line” denilen kalıp izlerinin temizlenmesi gerekmektedir. Bunu maket bıçağı ya da çeşitli turpu / zımpara türevleri ile yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparken dikkat etmemiz gerek şey modelin yüzeylerine zarar vermemek. Örneğin maket bıçağı kullanırken derinden kesmemek ya da zımpara yaparken yüzeyi fazla zımparalamamak.

Modelleri sprue’dan çıkardıktan sonra ve güzelce temizledikten sonra yapıştırmak gerekiyor. Kimi modelci çok sayıda modeli aynı anda boyamak için bazı parçaları ayrı tutarak boyamayı tercih ediyor. Böylece aynı renkleri kullanarak hızlı bir şekilde üretim bandı oluşturulabiliyor. Kimi modelci ise yapıştırmadan boyamayı model yapışınca boyaması zor olacak yerleri daha iyi boyayabilmek için tercih ediyor. Buna karşın en çok modellerin tamamını birleştirip boyanması tercih ediliyor. Modelleri yapıştırmak için çeşitli yapıştırıcılar kullanabilirsiniz. Plastik modelleri yapıştırmak için Revell’in ince uçlu maket yapıştırıcısı ve her çeşit modeli yapıştırmak için Patex ve Scotch benzeri yapıştırıcılar kullanılabilir.

18

Modelleri yapıştırdıktan sonra karşımıza son bir problem çıkabilir, bazı parçalar arasında boşluklar kalması ve resin modellerde “bubble” olması durumunda bunu çeşitli hamur türevleri ile doldurarak yüzeyde oluşan boşlukları kapatıyoruz. Genellikle “green stuff” denilen hamur türevi iki parçadan oluşan ürünü birbiriyle karıştırarak bu boşluklara maket bıçağı ya da farklı aletler kullanarak dolduruyoruz.

19 20 21


B22oyama Süreci

Modellerimiz bu hazırlık aşamasından geçtikten sonra boyanmaya hazır. Boyamaya başlamadan önce yapmamız gereken bir şey daha var: Astar atmak.

Astar atmak çeşitli şekillerde yapılabilir en çok kullanılan şekli sprey boya veya airbrush ile modelin tamamını kaplayacak bir

kat boya yapmak. Fırca ile de yapılabilir ancak fırça ile yapılan katların sprey ile yapılanlardan daha kalın olacağı tercih etmiyoruz, ayrıca zaman acısından da uzun sürüyor. Başlangıç aşamasında sprey boya kullanmak hayatı kolaylaştırıyor. Ceşitli markaların beyaz, gri ve siyah sprey boyalarını kullanabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken boyanın “mat” olması ve “akrilik” (su bazlı) olması.

Ancak daha önemli sprey boya kullanımı. Acık alanda kullanmanız ciğerleriniz acısından en sağlıklısıdır ancak rüzgarlı ve yağmurlu zamanlarda kullanmamaya çalısın. Sprey boyayı bir kutu içinde ve modelleri uhu-tak, sarı yapışkan gibi şeylerle sabitleyerek kullanabilirsiniz. Spreyin modellerden en az 15cm uzakta olmasına dikkat edin. Spreyi sürekli basılı bir şekilde tutmaktan kaçının, bunun yerine “pısst” “pısst” şeklinde ufak ufak sıkarak kullanın ve aynı yüzeye birkaç kat sıkmaktan kaçının. Modelin tamamı boyandıktan 24 süre ile tamamen kurumasını beklemek gerekli. Bundan sonra boyamaya başlayabiliriz.

23

24


Deniz Çöğendez / Ocak 2016

1 comment

  • recep

    sayın Deniz bey yazılarınızı dikkatlice okudum burada çok net bir şekilde nasıl yapacağınızı anlatmışsınız yalnız boşlukları doldurmak için
    “green stuff” hamur türevi yapıştırıcı gördüm yalnız bunu bulamadım nerden bulup tedarik ettiniz bunu nerden bulabilir veya nerden satın alabilirim bana yazarsanız sevinirim saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: