Bolt Action Topçu

TOPÇU

En büyük topçu birlikleri hatların gerisinde durur, öldürücü atışı millerce uzaktan çağrılabilir. Bununla birlikte daha küçük sahra topları ve anti-tank silahları piyadeye daha yakın ve piyadeyle birlikte görev alırlar. Bütün sahra topları, anti-tank silahları zırhlı araçlara ve daha büyük anti-tank silahlarına karşı etkilidirler. Bunun yanında yüksek patlayıcılı atışları piyadeye karşıda etkili olmalarına olanak sağlar.

TOPÇU BİRLİĞİ:

             Bir topçu birliği 2 ana öğeden oluşur.

– Silah

– Mürettebat

Mürettebat ve silah hepsi birlikte bir birliği oluştururlar.

147

TOPÇU BİRLİĞİ ve MENZİL ÖLÇME:

                   Bir topçu birliğine atış yapılacaksa, uzaklığı/menzili silah modelinden ya da mürettebattan en yakın olanından referans alarak yaparız. Eğer silah referans alarak menzil ölçülüyorsa silahın namlusu göz önüne alınmaz!

TOPÇU BİRLİĞİ ve GÖRÜŞ:

               Bir topçu birliği hedefe direk olarak açık görüşle yapılıyorsa , atış çizgisi top modelinin namlusundan bakılarak oluşturulur.

Eğer indirerek olarak, araya giren başka birliklerin üzerlerinden atış yapılıyorsa, görüş ve menzil herhangi bir mürettebat referans alınarak yapılır. Silahlar aynı zamanda ordu listelerinde belirtilen işaretleyiciler kullanılarak da atış yapabilirler.

TOPÇU BİRLİĞİ ve HAREKET:

                  Ağır ve hantal olduklarından topçu birliklerinin hareketi , ilerleme ve run emirleriyle fakat piyadeden daha farklı şekilde yapılır.

ADVANCE: Bu emir silahın herhangi bir yönde  çevrilmesi için verilir. Bu emirle silah hem uygun hale getirilip hem de atış yapamaz.

RUN: Bir sahra topunu itmek oldukça zor bir iştir. Bu emir tekerlekli bir hafif ya da orta silah ve mürettebatını 6” herhangi bir yönde hareket ettirmeye yarar. Daha ağır silahlar ve taşıyıcıdan mahrum bütün silahlar sadece bir çekici ile hareket edebilirler. Koşma emriyle aynı zamanda atış yapamaz.

Eğer topçu mürettebatı tek kişiye düştüyse bu birliğe artık RUN emri verilemez. Çekici bir araç olmadan top artık taşınamaz.

Dikkat edilirse ,bazı silahlar, özellikle uçaksavar silahları belli bir form da , sabit formda atış yapmak için dizayn edilmiştir ve bir taşıyıcıya sahip değillerdir. Tekeri olmayan silahlar etraflarında hareket edemezler ve RUN emri alamazlar.

ARAZİ: Topçu birlikleri daha önce verilen arazi şemasına göre bazı giremedikleri arazi tipine oyun başında konuşlanabilirler.

ÇEKİLİ SİLAHLAR: Bazı araçlar top silahlarını savaş meydanlarında çekebilirler, taşıyabilirler. Silah taşıyıcısı silaha ya direk bağlıdır ya da bir kasnak yardımıyla bağlanmıştır, silah mürettebatı aracın üzerinde taşınır. Araca binmek / inmek kasnak kullanmak daha sonra anlatılmıştır. Çekili silahlar atış yapamazlar.

  TOPÇU BİRLİĞİ ve ATIŞ:

Silahın atış yapması , birlikteki bütün mürettebatın topyekün çabalarıyla gerçekleştirilir. Mürettebat sahip olsa bile bunları kullanamaz.

GÖRÜŞ : Silah atış yaparken , silahı ateşleyen silahçının gözünden bakıyormuş gibi hedefe bakmak gerekir, oyun sırasında da olabildiğince bunu göz önüne alarak görüş açısını ayarlayın.

ATIŞ AÇISI: Çekici araçta çekili olarak bulunan silahlar atış yapamazlar. Bütün silahlar silahın önünün gösterdiği 90 derecelik açıya atış yapabilir.

SİLAH KALKANI: Birçok silah, personeli koruma amaçlı zırhlı bir kalkana sahiptir. Eğer silah bir kalkana sahipse düşmanın silaha ön cephesinden yapacağı hasar verme zar atışı mürettebatın sınıfı ne olursa olsun 6+ ya yükselir. Bu atış atış yapılan silahın zırh delme değeriyle değiştirilebilir.

TOPÇU BİRLİĞİNDE HASAR:  Topçu birliğinde hasar hafifi silahlar ve ağır silahlar arasında farklı şekilde etki gösterir.

Hafif silahlar (small arms) silahın kendisine zarar vermezler, kayıplar her zaman mürettebattan olur, buna istisnai hasarlar da dahildir.

Ağır silahlar da mürettebat üzerinde aynı hafif silahlar gibi etki ederler. Bununla birlikte istisnai hasarlar nişancıyı vurmayı ve böylece silahı yok etmeyi sağlayabilir. Eğer silah yok olursa bütün birlik yok olmuş sayılır ve emir zarı zar kutusu/kesesinde çıkartılır. Bununla birlikte geri kalan mürettebat birazdan anlatılacağı şekilde başka bir silaha konuşlandırılabilir.

Eğer bir silahın bütün  mürettebatı yok edildiyse, bu birliğe ait emir zarı zar kutusu/kesesinden çıkartılıp silahın yanına konur, silah terkedilmiştir. Terkedilmiş silahlar tekrardan mürettebata sahip olabilirler. Oyun sonunda mürettebat sahibi olmayan silahlar yok edilmiş sayılır.

Terkedilmiş silahların yanına 1” den daha fazla da yaklaşılabilir. 1” kuralı terkedilmiş silahlar için kullanılmaz. Eğer düşman birliği terkedilmiş bir silahın 1” mesafesinden hareket ederse silahı ele geçirmiş ve yok etmiş sayılır.

148TOPÇU BİRLİĞİ ve YAKIN DÖVÜŞ:  Topçu birlikleri hiçbir zaman diğer birliklere saldırı düzenleyemez. Düşman zırhlı araçları ve piyadeleri topçu birliklerine saldırabilirler. Silah kendisine saldıran birliğe diğer birlikler gibi atış yapabilirler. Yakın dövüşte mürettebat diğer piyade birlikleri gibi savaşabilir. Eğer yenilirlerse topçu birliği yok edilmiş sayılır.

SİLAHIN YENİDEN MÜRETTEBATLANDIRILMASI:  Mürettebat  başka bir silahın mürettebatını çoğaltmak, ya da terk edilmiş bir silahı yeniden çalışır duruma getirmek için 12” mesafede diğer bir silaha geçebilirler.

Mürettebat ne emir verilirse verilsin 12” mesafede başka bir silaha geçebilir. Bunun için özellikle verilmesi gereken bir emir yoktur.  12” uzaklıktan daha uzak bir noktaya mürettebat hareket edemez. Mürettebatın başka bir silaha geçtiği sırada iki silah da atış yapamaz.  Eğer mürettebat terk edilmiş bir silaha geçiş yaptıysa, bu silahın yanına “down” emir zarı konur.

Eğer bir silah yok edildiyse ve herhangi bir emir halihazırda verildiyse bile mürettebat 12 “ mesafede başka bir silaha geçiş yapabilir. Eğer herhangi bir emir verildiyse ve emir testi geçilemediyse ya da 12” mesafede başka bir silah bulunmuyorsa silahı yok edilen bütün mürettebat yok olmuş sayılır. Unutulmaması gerekir ki eğer silah yok olduysa bütün birlik yok olmuş kabul edilir.

SİS BOMBASI ATIŞI: Bütün howitzerler ve mortarlar indirek olarak sis bombası atabilirler. Sis bombası atılırken savaş alanında herhangi bir nokta hedef olarak seçilebilir. Bu nokta bir düşman birliğinin ortası, bir model de olabilir. Atışın yapılabilmesi için gereken zar 6 dır, eğer atışı yapan silah ve hedef hareket etmediyse her tur bu +1 olarak değiştirilir. Yani hedef ve silah hareket etmediyse 2nci tur atış için 5 gereklidir.

Sis , pamuk yada benzeri bir materyal ile temsil edilebilir. Eğer atış başarıyla gerçekleştirildiyse aşağıdaki şekillerde savaş alanında etki gösterirler.

Hafif mortar                                        3”

Orta Mortar ve hafif howitzer         4”

Ağır Mortar ve Orta howitzer         5”

Ağır Howitzer                                    6”

Eğer atış Atış hedef seçilen noktaya inmediyse , rakip oyuncu , orijinal hedefin 6” mesafesinde yeni bir nokta işaretler.

Sis içindeki maksimum görüş 2 “ e indirilmiştir.  Eğer bir nişancının atışı bu sisin 2” içinden geçiyorsa atış yapılamaz, hedef görülemiyor denir. 2” den daha küçük bir mesafeden geçiyorsa hedef bulanık görülüyor deriz, bu koşulda da hedef vurulma zarına -1 alır.

Savaş alanında sis olduğu sürece her tur başlangıcında zar atılır. Eğer zar 1 gelirse sis ortadan kaybolur. Eğer zar 2 gelirse sis savaş alanında d6” random olarak hareket eder. 3 ve daha yukarısındaki zarlarda ise sis olduğu yerde kalmaya devam eder.


Murat Takavcı / Ocak 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: