Yeni Oyuncular

Masaüstü strateji oyunu özet olarak nedir?

Masaüstü strateji oyunları çeşitli ölçekteki figürlerin, yine çeşitli arazi ve binalardan kurulu ortamlarda oynanan savaş simülasyon oyunlarıdır. Oyuncuların aldığı kararlar ile elde edecekleri sonuçlar zarlar, cetveller veya kartlar yoluyla belirlenir. Oyun içerisinde yer alan her figür, arazi ve binaların kural ve becerileri önceden yazılıdır. Oyunun gidişatı, aşamaları, karar – sonuç mekanizması kural kitaplarında yazılıdır. Oyunda başarılı olmak için oyun, figür ve savaş alanına ait kurallara hakim olup, en iyi şekilde kullanmak gerekmektedir.

Diğer savaş oyunları gibi Masaüstü strateji oyunlarının basit veya kapsamlı, kısa veya uzun süreli, az veya çok sayıda figürlü, tarihi veya kurgusal (fantastik/bilim kurgu) olmak üzere bir çok çeşitli mevcuttur. Oyuncuların kendi hayal güçleri eklendiğinde sonsuz çeşitlilik elde edilebilir.

36

Masaüstü strateji oyunlarında nelere ihtiyaç vardır? 

a) Figürler

Oyundan oyuna değişmekle beraber vazgeçilmez temel unsur oyuncuların kendi figür minyatürleridir. Oyunun tipine göre bu minyatürlerin toplamına ordu, çete, filo, ekip diye adlandırılır. Oyunda kullanılan her figürün belirlenmiş puanı vardır ve oyunlar toplam puan önceden belirlenerek oynanır.

Büyük çoğunlukla her oyuncu kendi figürlerine sahiptir. Oyun öncesi anlaşılan bir puanda oyun listesi kurarak, bu listedeki figürlerini kullanır. Bazı oyunlar 3-4 gibi az figürle oynanırken, bazı oyunlar 200-300 figürle oynanır.

Oyun firmalarının çoğu figürleri birleştirilmemiş ve boyanmamış bir şekilde satarlar. Bu figürler maket gibi birleştirilerek boyanır. Buna karşın boyalı veya birleştirilmiş şekilde satılan oyunlar de mevcuttur. Buna en iyi örnek Star Wars X-Wing minyatür oyunudur.

Figürler ya tek olarak ya da aynı ekibe bağlı figürler grup halinde kutularda satılırlar. Oyun firmalarının çoğu oyuna başlamayı kolaylaştırmak ve ekonomik hale getirmek için başlangıç setleri satmaktadırlar. Bu setler oyun hakkında bilgi sahibi olmak, oyunu tecrübe etmek için yararlı olmakta ama oyuna tam anlamıyla dahil olmak için yeterli değildir.

b) Kural kitapları

İkinci önemli olan unsur kural kitaplarıdır. Figürleri nasıl ve ne kadar hareket ettireceğiniz, rakibe nasıl zarar vereceğiniz, figürlerinizi nasıl koruyacağınız, savaş alanının etkileri, alabileceğiniz kararların çeşitleri, bunların nasıl uygulanıp sonuçlanacağını anlatan oyun mekanizmasını ile elinizdeki figürlerin limitleri, yetenek ve özelliklerini anlatan ordu bilgilerini içerirler.

Bazı oyunlarda kural kitapları internetten ücretsiz olarak sunulurken, bazı oyunlarda ücretlidir. Bir çok oyunda başlangıç seti kural kitaplarını içermektedir. Özellikle çok sayıda farklı fraksiyonlara sahip bazı oyunlarda figürlerin kural ve özellikleri ana kural kitaplarında bulunmamaktadır. Ordu kitapları olarak bu küçük kural setleri her fraksiyon için ayrı bulunmakta ve sadece kendi fraksiyonuna ait figürlerin özelliklerini anlatmaktadır.

Bu kural setleri belli zamanlar içerisinde güncellenip oyuncuların sıkılmasını engelleyip  yeni heyecanlar katmaktadır.

c) Yardımcı gereçler

Oyun mekanizmasının işleyebilmesi için gerekli olan üçüncü unsur yardımcı gereçlerdir. Başlangıç setlerinin çoğu temel yardımcı gereçleri içermektedir.

i. Zar: Düşmana açılan ateşin hedefi vurup vurmadığı, birliğin moralinin bozulup bozulmadığı gibi alınan bir kararın veya istenilen bir hareketin başarılı olup olmadığını belirlemek için büyük çoğunlukla zar kullanılır. Zarın sonucu genelde ya figürün özelliğini belirten değeriyle ya da kitapta bulunan tablodaki bir değerle karşılaştırılır. Tavla zarı diye adlandırılan 6 yüzlü zar başta olmak üzere bir çok farklı zar kullanılmaktadır.

ii. Cetvel veya Mezura: Figürün ne kadar ilerleyeceği veya menzilli silahının nereye kadar nişan alabileceği gibi mesafe belirlemede kullanılır. Çoğu oyunlar İngiliz ölçü birimi inç kullanmaktadır.

iii. Şablon kalıplar: Bir çok oyunda belli bir figür/birlik yerine belli bir alanı hedef alan silahlar mevcuttur. (ör: topçu ateşi, bombardıman, mancınık) Veya oyun sırasında belli bir alanı etkileyen unsurlar ortaya çıkmaktadır. (ör: havadan indirme, komutanın liderlik bölgesi, vs) Bu durumlarda oyunlar belli ölçü ve şekillerde şablon kalıplar kullanmaktadır. Genelde şeffaf plastik olarak yuvarlak veya gözyaşı şeklinde olmaktadır.

iv. Belirteçler: Bazı oyunlarda bir figürün durumu, silahı ya da aldığı kararı hatırlatan veya savaş alanındaki hedefleri gösteren belirteçler kullanılır. Bunlar plastik veya karton olarak sayı, işaret, görsel, yazı veya figür olabilir. Bunlara başlıca örnekler; yaralı, hasarlı, siper almış, cephanesi tükenmiş, çömelmiş, ana görev, radyasyonlu bölge, uçaksavar, terminal, korkusuz…

v. Kartlar: Bazen belirteçlerin görevini görmesine rağmen, bazen de ordu kitaplarının yerini almaktadır. Bazı oyunlarda figürlerin özellik ve kuralları kitap içerisinde yer almak yerine satın alınan figür ile birlikte çıkan kartın üstünde yazmaktadırlar.

37

d) Arazi ve Yapı minyatürleri

Savaş alanına yerleştirilen arazi ve yapı minyatürleri sadece görselliği zenginleştirmeyecek, figürlerin birbirleriyle etkileşime geçmesinde bir çok farklı etken sağlayacaktır. Bu sebeple oyuncuların alacağı kararlar ve kuracakları taktiklerde önemli bir rol oynayacaklardır.

Kural kitaplarında arazi ve yapı minyatürlerinin nasıl ve ne kadar konacağı ile özellikleri yer verilmektedir. Her oyun firmasının kendi ürettiği veya önerdiği minyatürler mevcuttur.

Bunlar oyunun tipine göre; dağ, göl, orman, bataklık, çitlik, harabe, askeri üs, kale, astroid grubu, uzay limanı, uydu, krater, vb bir çok minyatürden oluşabilir. Genel olarak oyun kulüplerinde bunlar oyun topluluğu tarafından sağlanmış olmaktadır. Evde düşük bütçeli oyuncular ise ev materyallerini kullanmaktadırlar. Örnek olarak, kağıt havlu rulosundan kule, biblodan heykel, kutulardan bina, küllükten krater, bulaşık süngerinden çit, bilgisayar parçalarından fabrika, vs.

e) Masa

Puanına gore her oyunun belirlemiş olduğu bir oyun alanı vardır. Ölçüleri kural kitabında verilmiştir. Bu ölçüler çerçevesinde özel hazırlanmış masalardan, evdeki mutfak masasına veya salon zemininde oynanabilir. Oyun kulüplerinde genelde oyunun tipine göre taşlanmış, çuha veya oyun matı ile hazırlanmış özel masalar mevcuttur. Bunlar oyun firmaları tarafından da satılmaktadır. Çimen benzeri çuhalar, farklı savaş alanları resmedilmiş oyun matları veya oyun kulüpleri tarafından taşlanarak hazırlanmış masalar buna örnektir.

Mücadelenin yapılacağı arazinin gerçeğe yakın görsellikte ortaya konması oyunu daha da zevkli hale getireceği muhakkaktır. Bunu çok fazla sayıda ve çeşitlilikte hem de tam boyalı arazi parçalarını bünyesinde barından oyun kulüpleri sağlar.

Nerede kimle oynayabilirim?

Masaüstü strateji oyunları evde arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Birlikte başlamanız için başlangıç setleri idealdir. Evdeki masanızın üstünde birlikte hoşça vakit geçirmek için güzel bir yoldur.

Alternatif olarak oyun kulüpleri rakip bulmak için idealdir. Ayrıca yardımcı gereçler, özel oyun masaları, arazi ve yapı minyatürlerinin hazır olması büyük bir avantaj olmaktadır. Bununla beraber yeni insanlarla tanışmak, yeni rakip bulmak, kendi ordunuza müttefikler kurmak, farklı taktikler öğrenmek, oyunun hobi kısmı (boyamak, modellemek) hakkında bilgi edinmek ve yeni yeni dostluklar kazanmak için kulüpler tek ve en iyi alternative olmakla birlikte muhteşem bir fırsattır. Bunun için http://www.karargahkulubu.com/forum/ sitesini veya Karargah Hobi Kulübü facebook grubunu ziyaret etmenizi öneririz.
39 38Yaş skalası nedir?

Masaüstü strateji oyunları yine bu konuda çok geniş bir yelpaze sunmaktadır. Bazı oyunlarda yaş skalası çok düşükten başlamakta iken, bazı oyunlar genellikle belli bir yaşın üstündekiler tarafından tercih edilmektedir. Örneğin WW2 (İkinci Dünya Savaşı) veya tarihi oyunlar daha çok belli bir yaş zümresi tarafından tutulmaktadır.

Genellikle oyun farklı yaş zümrelerini karşı karşıya getirdiği durumlarda  oyuncular oyuna odaklanmakta ve harmonizasyon oluşmaktadır. Bunun en güzeli oyun kulüplerinde yaşanmakta, kulüp üyelerinin bir çok farklı yaşa hitap ettiği görülmektedir.

Ben hiç model boyamadım!

Genel olarak görülen o ki; eli kalem tutan herkes yeterli (oyun kalitesi) seviyede boyama yapabilmektedir. Bunun için oyun kulübündeki birinden yardım istenmesi veya oyun firmalarının satmakta olduğu rehber kitaplardan birinin alınması yeterlidir. Kulüp ortamlarında hem boyama taktikleri verecek hem de pratiğin artması için atölye çalışmaları yapacak boyama üstatları sürekli bulunmaktadır ve yeni oyunculara yardıma her zaman hazırdır.

İlk etapta temel seviyede boyama yaparak oyuna giriş yapmak en doğrusudur. Beklentiyi yüksek tutmak hem motivasyonu kıracak hem de modellerin boyasız kalmasına neden olacaktır. Zaman içerisinde kazanılan deneyim ve diğer hobicilerden öğrenilen tekniklerle boyama kalitesi artacaktır.

Diğer bir seçenek ikinci el boyalı bir ordu satın almak veya para karşılığı bir başkasına boyatmaktır. Oyun kulüplerinde para karşılığı boyama yapan hobiciler mevcut olmaktadır.

Ne kadar harcarım?

Bunun cevabı tamamen size bağlıdır. Çünkü bu oyundan oyuna ve oyuncunun ne kadar genişlemek istediğine göre değişir. Masaüstü strateji oyunlarının, kutu oyunlarından en büyük farkı sabit bir maliyetinin olmamasıdır. Oyuncu elindeki ordu, çete, filosunu ne kadar büyütmek ve çeşitlendirmek isterse o kadar harcama yapar. Bununla beraber MMORPG gibi düzenli PC oyunları ile karşılaştırıldığında düzenli bir harcama yapmak zorunda değildir. Oyuncu harcamalarını ihtiyaca ve bütçesine göre ayarlar. Maliyeti düşürmenin bir yolu da ikinci el ordu almaktır. Böylece hem figür hem de boya maliyetinden tasarruf yapılabilmektedir. İkinci el ordular ebay gibi sitelerden veya oyun kulüplerindeki iletişim kanallarından (ör:http://www.karargahkulubu.com/forum/viewforum.php?f=16 ) bulunabilir.


Alper Cibili / Ocak 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: