Warhammer Sonrası Fantasy Battles Macerası

Eski dünya Storm of Chaos zamanında, Archaon Everchosen tarafından neredeyse istila edilmiş, tüm uygarlıklar yok edilmişti; taki Işık Meclisi, yani İnsanlar, Cüceler ve Elflerden oluşan ortak ittifak, Karl Franz liderliğinde Chaos ordularının karşısına çıkıp onları yenilgiye uğratana kadar. Karl Franz’ın yardım çağrısına ilk cevap Slayer King Snorri Thungrimsson tarafından gelmişti; hemen ardından da yardıma Bretonnia Kralı Leoncoeur ulaştı; ve son olarak Başbüyücü Teclis liderliğindeki Ulthuan’ın High Elfleri savaş alanına adımını attı. Grimgor Ironhide’ın da müdahil olmasıyla Archaon mağlup edilmiş ama eski dünya harap olmuştu. Son Günler yaklaşıyordu.

Ve bunun için de eski dünyanın uzun süre ayakta kalmasına gerek kalmadı. Eski düşmanlar çok daha büyük güçler edinerek geri döndüler. İlk önce Nagash adımını attı eski dünyaya. Hepimizin merakla ve heyecanla eski dünyaya ne olacağını beklediğimiz zamanlarda ilk End Times kitabı şu sloganla yayınlandı: “Ölüm yükseliyor. Krallıklar düşüyor. Kaos hükmediyor. Bunlar son günler.” Bu eski dünya için sonun başlangıcıydı.warham2

Nagash kumpanya kitabının yayınlanmasından hemen sonra birkaç ay içerisinde Games Workshop (GW) şirketi eski dünyanın yok olduğunu, yıllardır oyuncuların kullanmakta olduğu sistemin artık bu oyun için kullanılabilir olmadığını, tüm arka plan hikayelerin sona erdiğini ve devam etmeyeceğini duyurdu. Şirketin 1987 yılında başlamış olduğu bu macera 2015 yılında noktalanmış oldu. Tabii ki de bu birçok hobi sever için kabul edilmesi çok zor bir olay oldu. Sevilen karakterlerin artık olmadığını, hakkında yüzlerce roman yazılan evreninin yok edildiğini, oyuncuların özenle boyadığı orduları artık kullanamayacaklarının duyurulması Games Workshop firmasının ağır protesto edilmesine neden oldu.

Fakat aynı yıl Warhammer Fantasy Battle (WHFB) ismi Warhammer Age of Sigmar (AoS) olarak değiştirildi. GW kimsenin beklemediği bir adım atmıştı. Dünyadaki en popüler mass fantasy battle sistemini artık desteklemeyeceğini açıklamış, yerine skirmish bazlı bir oyun geçirmişti. Belki de oyuncuların hayal kırıklığı yaşamasındaki en büyük neden buydu; çok sevdikleri mass battle sisteminin artık oynanamayacak olması. Mass fantasy battle severler için skirmish bazlı birçok oyun aslında hali hazırda vardı. Ama WHFB ile boy ölçüşebilecek bir sistem 2015 yılında mecvut değildi. Belki de en büyük yanılgı bu dönemde oluştu; AoS’un WHFB’ın tahtına oturacağı düşüncesi. Halbuki AOS aslında bambaşka bir oyun olarak ortaya çıkmıştı.

Birçok firma GW’dan dolayı boşalan pazara hızla girdi. Bunlardan en popüleri Kings of War oyun sistemiyle Mantic oldu. Birçok kişi WHFB’ın son edisyonu olan 8th edisyonu oynamaya devam etti, kimi kendi kurallarını yazdı, fakat bunların hiçbir WHFB’nin yerini tutmadı. Ta ki Fantasy Battle: the 9th Age (T9A) sistemi ortaya çıkana kadar. Çoğunluğu İsveçli bir grup hobisever çok sevdikleri mass fantasy battle’ın sahipsiz kaldığını düşünerek ortaya bu fikri attılar. İlk başlarda kimse bu işin yürüyeceğinden emin değildi, çünkü yıllarda büyük bir firmanın kanatları altında kalmaya herkes çok alışmıştı. Bu işin bir grup hobici tarafından yürütülebileceğine kimse ihtimal vermedi.

warham3

Ama T9A bu boşluğu doldurmayı başardı. Elbetteki GW kadar büyük bir kitleye ulaşamamış olmasa da, T9A tüm dünyada en yaygın biçimde oynanan mass fantasy battle sistemi haline geldi. Sadece kural yazarak bunu başarmadılar, yıllarca GW tarafından görmeye alıştığımız görsel ve çizimlerle dolu, arkaplanı ve hikayeleri olan ordu kitapları da yayınlamaya başladılar. Çünkü bu işin bir hobi olduğunu hiçbir zaman akıllarından çıkarmadılar. T9A sadece 1.5 yılda internetteki en aktif ve büyük minyatür oyunu sitesi haline geldi ve 10 bin kişiye yakın üyeye sahip oldu. 250 gönüllü çalışanı ile her alanda aktif bir şekilde çalışarak kısa bir sürede inanılmaz başarılara imza atmış oldu.

Bu sırada 2015’ten beri AoS başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor, hatalardan ders çıkarıyor ve sürekli hobiseverleri dinleyerek kendini geliştiriyordu. Zamanın en büyük ilaç olması ve T9A’in yakaladığı başarıdan dolayı biraz kendine gelen eski WHFB’cılar da artık acaba AoS nasıl diye merak eder oldular. Hem yurtdışı hem de ülkemizde AoS’a olan ön yargılar kırılırken oyuncu sayısı sürekli artmaya başladı. Bunun nedenlerden biri de AOS ve T9A’in birbirlerine rakip iki oyun sistemi olmamaları idi. Oyun skalası, oyun süresi, taktiksel derinlik, kuralların netliği ve oyun zevki açısından birbirlerinden oldukça farklı oyunlar olduğu yavaş yavaş anlaşılmaya başlamıştı.

warham4

Özellikle mass battle seven fantasy oyuncuları için zor birkaç sene geride kalmış olup, şu an meyvelerini yediği bir döneme gelmiştir. Çünkü WHFB’nin bayrağını alıp taşıyan, GW ürünleri kadar profesyonel, buna karşın oldukça dengeli bir mass fantasy battle sistemi mevcut.

Çağdaş Çoşkun, Kasım 2016
Editör: Alper Cibili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: