Karargah T9A 5nci Dönem Şampiyonu Can Adatape Taktikleri

2016-2017 sezonu boyunca yapılan 5nci döneme ait 4 mevsim turnuvası sonucunda en iyi oyuncuların karşılaştığı final 17 Haziran 2017 Cumartesi günü Dernek merkezimizde gerçekleşti. Etkinlik gününde katılımcılar dışında turnuva heyecanına tanık olmak ve yeni teknikler öğrenmek isteyen bir çok  izleyici iştirak etti. Final sonucu ve Şampiyon Can Adatepe ile yaptığımız röportaj aşağıdadır.

Hakem ve The Ninth Age’in altı şampiyonu!

Diş dişe ve heyecanın dorukta olduğu 3 maç sonucunda ilk 6 oyuncuya ait sıralama aşağıdaki gibidir.

 1. Can Adatepe: 53 puan
 2. Özcan Kükner: 51 puan
 3. Batı Safel: 41 puan
 4. Emre Karakaş: 36 puan
 5. Can Özede: 28 puan
 6. Devin Erelçin: 21 puan

Sonuçtan memnunuz

Kıl payı kaçırdık!

Dostluk kazandı

 

 

 

 

 

 

 

1.Soru: Can, şampiyonluk için tebrikler. Ordu kurarken neye göre kurdun? Nelere dikkat ettin?

Bildiğiniz gibi geçen sene olduğu gibi bu sene de T9A ETC takımının koçluğunu üstlenmiş bulunmaktayım. Doğal olarak da ETC listelerini de ben yapıyorum. ETC turnuvasında oynayacağımızı düşündüğüm bir listeyi test amaçlı kullandım. Kısaca; bu edisyonda “objective” çok önemli olduğundan, orduda “scoring” kuralını taşıyan birliklerin çok olmasına dikkat ettim.

 

2.Soru: Listenden ve listedeki birliklerin görevlerinden biraz daha detaylı bahseder misin? Hangi birliği ne amaçla seçtin?

Listeyi kurarken mantık genel olarak şu şekilde idi;

 • Archer birliği içine katılmış BSB (quick to fire verecek), pyro wizard ve 20 queen’s guard ile yoğun bir atış gücü yakalıyoruz.
 • Bu birlik “volley fire” kuralına sahip olduğu için White Lion birliğinin arkasında durup, sorunsuz bir biçimde atış yapabiliyor. Böylece bol bol atış yaparken, aynı zamanda yakın  dövüşten korunmuş oluyor.
 • White Lion birliğinin görevi okçuları korumak olduğundan çok ileri gitmiyor. Rakipten baskı gelmezse “Objective” almaya çalışıyor. Gerçekten çok dayanaklı ve güvenilir bir birlik; menzilli saldırılardan ölmüyor ve yakın dövüşte çok güçlü. Canavarla dövüşe girmesi durumunda “stubborn” olduğu için son adamına kadar dövüşür.
 • Dragon da maçtaki duruma göre ya okçuları koruyup, White Lion birliğine destek sağlıyor ya da rakip zayıfsa (White Lion birliğini tehdit edecek bir şeyi yoksa)  ileri yükleniyor.
 • 20’lik Citizen Spear birlikleri ise kanatlara sızmaya çalışan hızlı mobil birlikleri durdurmak (mızraklı oldukları için bu tarz birlikleri karşı kuvvetliler) veya objective’e gitmek amaçlılar. Ordu genel olarak çok hantal olduğu için biraz hareket kabiliyeti sağlıyorlar.
 • Eagle modelleri ise ölmek üzerine listeye eklendi. Yem olarak kullanılarak ölürken bize 1-2 tur zaman kazandıracaklar. Bazı maçlarda rakip korumuyor ise savaş makinelerin oraya sarkabilirler ama bu zayıf bir olasılık.

Genel olarak oyunun temposunu genellikle ateş gücümüz ile dikte etmeye çalışıyoruz. Gelmezse çok hasar yiyecekler, gelmeye kalkışırsa da dragon yanlara sarkıp büyük tehdit oluşturacaklar.

Şampiyon Liste

3.Soru: Turnuva sırasında önemli, sıra dışı veya planınızı bozan bir durum ile karşılaştınız mı? Nasıl bir aksiyon aldınız?

Turnuva esnasında 2 maç rakibim temkinli yaklaştı. Menzilli silah gücü üstünlüğü sayesinde bu liste temkinli rakiplere karşı rahat kazanıyor. Özcan’a karşı oynadığım maçta ise biraz açgözlülük yapıp “breath” saldırısı için Dragonu bir turluğuna kanada yolladım. Rakibim de kendi ejderini yakın dövüşe soktu. Fakat 20 kişilik Citizen Spear birliği potansiyel olarak ne kadar tehlikeli bir birlik olduğunu kanıtlayıp rakip ejdere 5 wound verdi. Üstelik uzun süre de ejderi oyaladı. Bu sebeple normalde çok zorlanacağım bir maçı rahatlıkla 19-1 kazandım.

 

4.Soru: Son olarak listeniz tekrar kurmuş olsanız değiştirmek istediğiniz bir şeyler olur muydu?

Pek sanmıyorum test ettiğim bu listeden gayet memnun kaldım ve dengeliymiş olduğuna kanaat getirdim. İlave not olarak; geçen sene ESC ve ETC’de birinci olan oyuncunun (Andy Geiser) yaptığı listeye çok benziyor bu liste ama ben şahsen bu listenin onunkinden iyi olduğunu düşünüyorum. Andy Geiser’in listesi şu idi;

1080 High prince on ancient dragon – general – great weapon, divin icon, lucky shield, obsidian rock
450 Mage 4 spells, wizard master, shielding scroll, Pyromancy
270 Commander, BSB, queens companion, moonlight arrow, longbow, heavy weapon
290 – 2×5 highborn lancer M,C
578 – 26 citizen archers M,S,C banner of speed
100 – 2×1 great eagle
240 – 2×1 Sky reaper
250 – 10 lions guard, M
180 – 5 grey watchers
216 – 2×7 queens guard, M

Şampiyonluğunuz için sizi tebrik ediyor, ETC’de başarılar diliyoruz.

25.06.2017

 

Turnuva arasında oyuncular ve seyirciler maçların kritiklerini yapıyorlar

Sadece oyun değil, açık havada geyik de eğlenceli

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: