Büyük Meydan Muharebesi – 07 Mayıs 2017

Haftasonu iki arkadaşın buluşup geyik yaparak masa üstünde savaş yapmasından daha güzel ne olabilir? Tabii ki daha kalabalık olarak toplu savaş yapmak!

 

Ejderler, ogreler, cüceler uyur, o prenses uyumaz!

07 Mayıs 2017 Pazar günü biraz da geç olsa dernek merkezine doğru yola çıktım. Merkeze varmadan önce Starbucks’dan bir paket Kenya filtre kahve almayı ihmal etmedim. Ne de olsa gün uzun, kahveyi paylaşacak kişi sayısı fazla idi. Sağ olsun Can arkadaşımız erkenden gelmiş, derneğin prensesi Eda ile masaları ayarlamaya başlamıştı. Oyuncuların bir çoğu yanında kahvaltı da getirmişti. Ne de olsa boş mide ile savaş yapılmazdı.

 

11:00 gibi tüm oyuncular gelmiş, sohbet ederken ordularını masaya dizmeye başlamıştı. Çok geçmeden misafirlerimiz de bizi ziyaret etti. Elbette Murat Takavcı arkadaşımız böyle güzel bir meydan savaşını kaçıramazdı. Getirmiş olduğu böreklerle de midemizi… veya gönlümüzü fethetti. Uzun zamandır görmediğimiz Barış Erdoğan da kızı Peri ile seyirciler arasında yer aldı.

 

26 bin puanlık The Ninth Age (T9A) Fantasy maçında oyuncular düzen ve yıkım olarak ikiye ayrıldıysalar da ağırlık İmparatorluk ile Ork ve goblinler arasında gibi görünüyordu.

Savaşta kullanabileceğiniz strateji kartları

Düzenin Koruyucuları:

  • Batı Safel (Empire of Sonnstahl)
  • Rıza Eraslan (Empire of Sonnstahl)
  • Konstantinos Travlos (Empire of Sonnstahl)
  • Caner Kaptan (Highborn Elves)

Yıkım ve Kaos:

  • Onur Buyuran (Orcs & Goblins)
  • Alper Cibili (Orcs & Goblins)
  • Ulaş Tuna (Orcs & Goblins)
  • Devin Erelçin (Beast Herds)
  • Can Özede (Infernal Dwarves)

 

Yerleşim, hedefler ve özel kurallar

Yerleşim

Yıkım takımı daha organize görünüyordu. The Ninth Age oyununa yeni olanların ordu listesini Onur hazırlamış, ordu listelerin ve kitaplarının çıktılarını Can basmış, generalliği ise Devin üstlenmişti. Düzen tarafında ise henüz yerleşim aşamasında bile ufaktan kargaşa yaşanmaya başlamıştı.

 

Sol kanattaki savaş makinelerinin bulunduğu tepe Ulaş’a emanetti. Merkezdeki hedefleri ele geçirmek için kalabalık olmak gerekiyordu. Sol merkeze Onur orkları ile, sağ merkeze Alper goblinleriyle saldıracaktı. Tam ortada olan Can ise duruma göre destek verecekti. Canavarlarıyla en hızlı olan Devin masanın sağında bulunan tepedeki rakip savaş makinelerini ele geçirmek için sağ kanadı aldı. Ulaş’ın karşısında Rıza, Onur’un karşısında Caner, Alper’in karşısında Konstantinos, Devin’in karşısında Batı vardı.

 

Goblinler, ilk hedefiniz Dikilitaştır, ileri!

Savaş

Oyun öncesi her iki taraf da benzer stratejiyi belirlemişlerdi. Büyük strateji uzmanı F.Terim‘in belirttiği gibi; “Taktik, maktik yok. Bam bam bam!”

Yıkım tarafı dümdüz düşmana koşarken büyü fazında Ulaş Tuna sahalara geri döndüğünü açıkça ortaya koydu. Engellenemeyecek kadar yüksek attığı büyü zarları ile Comet of Cassandra’yı çağıran Ulaş, gelmesini bir tur engelleyerek vereceği hasarı azamiye çıkardı. Düzen tarafının merkezinde birdenbire koca bir delik oluştu. Birdenbire aldıkları bu yüksek zayiat ile moralleri bozulmaya başladı.

 

Oyun boyunca yakın dövüşler dengede gider iken Ulaş Tuna her tur yaptığı büyüler ve her attığını vuran savaş makineleri ile savaşın gidişatında büyük rol oynadı. Yıkım tarafına başarı ile liderlik yapan Devin ise hata yapılmasını asgariye indirerek oyuncuların övgüsünü kazandı.

 

Konstantinos dışında tüm komutanlar gergin

Düzen tarafında Rıza savaş makinelerinden ağır zayiat vermesine rağmen mücadeleyi son dakikaya kadar bırakmadı. İmparatorluk bayrağını rakip yerleşim bölgesine taşımak için uğraştı. Vahşi orklar ve dev örümcek canavarı karşısında verdiği başarılı çarpışma kraliyet saraylarında kulaktan kulağa anlatılacaktır. Caner ise Comet of Cassandra büyüsünden en fazla etkilenen oyuncu oldu. Elf oynaması nedeniyle az modeli olduğundan oyunun erken safhalarında çok kayıp verdi. Buna rağmen Kara Tanrılara tapan cücelere havadan verdiği zararla destek vermeye çalıştı. Özellikle ateşe karşı dayanıklı birlikleri ile ateşten canavarlara karşı tank görevi gördü.

 

Düzen tarafında, hatta oyuncular arasında en çok eğlenen kesinlikle Konstantinos idi. Paralı asker ruhunu masaya taşıyan Konstantinos sadece masa üstünde oynamadı, tam olarak savaşı yaşadı diyebiliriz. Tüm hobiseverlerin karşılaşmak isteyeceği keyifli bir rakip idi. Goblinler ile paralı askerler 2-3 tur boyunca durdukları yerden birbirlerine ok ve laf attılar. Düzen tarafının generali Batı barut hususunda biraz şansız idi. Devin’in canavarlarının üstünde tüm savaş makinelerini kusturduysa da makineler sürekli ya ıskaladı ya da zarar veremedi. Acaba önceki gün barutlar ıslanmış mıydı?

 

Yıkım tarafı atik davranarak hedefleri ele geçirmiş

Sonuç

Fenerbahçe maçının olması nedeniyle Düzen tarafının generali Batı savaşı bırakmak zorunda kaldı. Generallerinin savaş meydanından çekildiğini fark eden Düzen tarafında kargaşa had safhaya çıkmıştı. Yüz yıllardır yaşayan asil Elfler bu ilkel ölümlü insanlar için savaşçılarını kurban etmeye niyetleri yoktu. Onlar da kısa süre sonra çekildiler.

 

Düzen tarafının komutası çılgın paralı asker komutanının eline geçmişti. 6 tur bitmeden iki taraf da anlaşarak oyunu bitirdi. Zaten önemli olan kazanmak değil, geyik ve hoşça vakit geçirmek idi. 7 Mayıs’ta müsait olamayan Alper Özgen, Bekir Becit, Anıl Öğretici, Gökhan Sağlam için de bu güzel etkinliği tekrarlamaya karar verildi. En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere.

 

Büyük Meydan Muharebesinden daha fazla görüntü ve minyatürlerin detayı için galeriye giriniz. http://www.karargahkulubu.com/duyurular-ve-etkinlikler/buyuk-meydan-muharebesi-galeri-07-mayis-2017/

 

Savaş hatırası

Paralı asker bataryaları

Griffon şövalyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: