2017 European Team Championship (ETC) – 9th Age Ardından

Avrupa Takımlar Şampiyonası (ETC) 4 – 6 Ağustos 2017 tarihlerinde İspanya’nın Salamanca kentinde düzenlenmiştir. Türkiye Takımı, The 9th Age Fantasy Battles kategorisinde 32 ülke arasında 9’ncu olmuştur. İlk kez 2015 yılında katıldığımız ETC turnuvasında 28 takım içinde 26’ncı, 2016 yılında ise 24 takım içinde 9’ncu olmuştuk. Her geçen yıl aşama kaydeden ETC Türkiye Takımı’nın bu başarısı, masaüstü strateji oyunlarının ülkemizde de üst seviyelerde oynandığını göstermesi açısından son derece önemlidir. Bununla birlikte turnuvada 3’ncü ve 10’ncu sıralardaki takımların puanlarının birbirine oldukça yakın olması, takımımızın önümüzdeki yıllarda ilk üçe girme potansiyelinin yüksek olduğunu göstermektedir. Şimdiden 2018 yılında ETC Türkiye takımımıza başarılar diliyoruz.

2017 ETC Turnuvası

2017 ETC Turnuvası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017 ETC – 9th Age Turnuvası’na ilişkin özet bilgiler aşağıdadır.

1) Türkiye Takımı

ETC 9th Age Türkiye Takımı, 2017 ETC Kaptanı Can Özede’nin organize ettiği ve çoğunlukla Karargah Masaüstü Oyunları ve Hobi Derneği (“Karargah”) bünyesinde yapılan turnuvalarda alınan sonuçlara göre oluşturulmuştur. Takımdaki 5 kişinin “Karargah” üyesi olması ise bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır. 2017 ETC – 9th Age Türkiye Takım Kadrosu aşağıdaki gibidir.

Kaptan & Oyuncu: Can Özede – Infernal Dwarves (Karargah Masaüstü Oyunları ve Hobi Derneği)

Koçlar: Can Adatepe (İstanbul), Rıza Eraslan (Karargah Masaüstü Oyunları ve Hobi Derneği)

Oyuncular:

  • Batı Safel – Orcs and Goblins (Karargah Masaüstü Oyunları ve Hobi Derneği),
  • Burak Sonbudak – Dwarven Holds (Kule Sakinleri Rol Yapma ve Strateji Oyunları Derneği),
  • Çağdaş Coşkun – Kingdom of Equitaine (Gulyabani Oyun Kulübü),
  • Devin Erelçin – Beast Herds (Karargah Masaüstü Oyunları ve Hobi Derneği),
  • Emre Karakaş – Warriors of the Dark Gods (Ankara),
  • Mesut Gültepe – Vampire Covenant (İstanbul),
  • Özcan Kükner – Ogre Khans (Karargah Masaüstü Oyunları ve Hobi Derneği)

2017 ETC – 9th Age Takımı

2017 ETC – 9th Age Takımı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Turnuva’nın Hikayesi

Turnuvanın hikayesini 2017 ETC – 9th Age Takım Kaptanı Can Özede’den dinleyelim;

Herkese selamlar,

2017 yılında Salamanca’da, ülkemizi temsil eden ETC – 9th Age Türkiye Takımı’nın kaptanlığını gururla yaptım. Zira bir zamanlar sadece gitmeyi hayal edebildiğimiz bir organizasyonda en iyi 10 ülke arasına 507 puan ile girmeyi başardık. Çok değil 5 puan daha alsak bugün 3’ncü sırada turnuvayı tamamlamış olacaktık. Bu başarı göğsünde ay yıldız amblemini gururla taşıyan maksimum çaba gösteren takımın oyuncuları ve koçlarının eseridir.

Henüz kaptan seçildiğim Atina’da zamanın hızla geçeceğinden emindim ve bu nedenle hızlı hareket etmek istedim. Takım bir önceki sene Prag’da son 5 arasında turnuvayı tamamlamış iken bu sefer Atina’da 24 takım arasında ilk 10’da idi. Oyuncuların iştahı fazla idi. Artık vites büyütmüştük. Hedefi belirledik. İspanya’da İlk 5’de yer almak!

Henüz görevimin başında hemen ve hızlıca Atina heyecanı dolmadan Ekim ayı gibi ilk ETC turnuvasını gerçekleştirdik. Atina’da yakaladığımız havayı Ekim ilk turnuvasında yine yakalamıştık. Bu elemeye Prag’da yer alan ama Atina’ya gelmeyen Burak gibi oyuncular da geldi. Devin Erelçin, Caner, Murat Takavcı, Rıza ilk turnuvaya gelen yeni isimlerdi. Atina kadrosunda yer alan Deniz Çöğendez İsviçre’ye taşındığı için bu turnuvaya katılamadı. Javier Al da işleri dolayısıyla gelemedi. Ancak taze ve yeni kanlar aramızdaydı.

Şubat ayında takımı oluşturmak istiyordum. Ardından Aralık ve Şubat ayında ardı ardına turnuvaları gerçekleştirdim. İsteğim 2017 yılının Mart ayından itibaren takımın kaynaşmasını sağlamak idi. Nitekim elemeler sonucunda Salamanca’da ülkemizi temsil edecek 10 kişilik kadromuz şekillenmişti;

1)      Özcan (60 pts)
2)      Emre (49 pts)
3)      Burak (43 pts)
4)      Çagdaş (34 pts)
5)      Batı (32 pts)
6)      Devin (25 pts)
7)      C.Adatepe (25 pts)
8)      Rıza 23
9)      Can (22 pts)
10)    Mesut (22 pts)
11)    Caner (12 pts)
12)    Javi (0 pts)

Kadro netleştikten sonra koçumuz Can Adatepe ile tamamen liste yapımına odaklandık. Liste yaratımında mimarımız tamamen koçumuz olmuştur. Ancak fikir teatisi aşamasında sürekli istişarelerde bulunduk. Zamanla teknik kadroya Özcan ve Mesut’u da aldık. Sonuç olarak Nisan gelmeden listeler hazır idi. Geriye test aşaması kalmıştı. Hemen ilk fırsatta universal battle adlı bilgisayar programı üzerinden uluslararası maçlar ve Karargah dernek merkezinde yurtiçi warm-up etkinlikleri organize ettim. Birinci maçımız Amerika ile idi. Amerika’yı 82-78 gibi bir skorla geçince takımda moraller yükseldi.

Ardından boş durmayıp Meksika ve Almanya ile hazırlık maçları ayarladım. Meksika ve Almanya’ya karşı ağır hezimet aldık. Bu süreçte koçumuz Adatepe evlilik sürecine girdiği için takımı kendi haline bırakmış idi. Lakin Meksika ve Almanya sonuçları bizi uyandırdı. Can Adatepe hemen devreye girerek oyunculardan feedback toplamaya başladı. Nisan’da Almanya’da Herford’da büyük bir turnuva gerçekleşti. ETC öncesi önemli olan bu turnuva bize liste yapımı konusunda iyi fikir verdi.

Liste yapım sürecini koçumuz Adatepe üstlenmişken ben de bu arada hem ona yardımcı oluyor hem de  kalacak yer, uçak biletleri, vize vb. hususlar olmak üzere takımı organize etmeye çalışıyordum. Üyelerin bazılarının vizesi  son anda çıkması, bazılarının yanlış havaalanına gitmesi gibi yürek hoplatan olaylar işin tuzu biberi oldu. Bu arada Rıza Eraslan’ın isteği ile Dossi Dossi Otelleri de takımımıza sponsor olmuş idi. Bu harika bir haberdi. Rıza’ya ve Dossi Dossi otellerine bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ederim.

Gitmeden henüz bir gün önce takımı Karargah dernek merkezinde topladık. Takımın çoğunluğu o gün gece 01.00’e kadar bol bol pratik yaptı. Gelen oyuncuları ilaç ve vitamin ile takviyeledik. Sonuçta bu süreçte “Karargah”a kapılarını ETC takımına açtığı için ayrıca teşekkür ederim. Sonuçta büyük çabalar ve emekler ile bu noktaya geldik. Bu sene kaptanımız Rıza Eraslan. Kendisi geçen sene Salamanca’da koçumuz idi. Takımın çoğunluğunun isteği ile yeni kaptanımız oldu.  Kendisine şimdiden başarılar diliyorum.

Kaptan ve Başkan

Maç Arası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Turnuvanın Değerlendirmesi:

Turnuvanın sonuçlarının değerlendirilmesini 2017 ETC – 9th Age Takım Koçu Can Adatepe’den dinleyelim;

Harika bir ETC Fantasy turnuvası daha geçirdik. Hepimiz zevkten delirdik yine. Bu arada yeri gelmişken, seçme turnuvalarına gelsenize kuzum, niye oynamıyosunuz? Liste yapamıyorum, taktik bilmiyorum, nasıl giricem takıma, adamlar zaten kendi aralarında takılıyor şirket olmuşlar beni takıma almazlar, vs diyorsanız hiç öyle değil, hepsinde yardımcı olmaya hazırız.

İlk gün İsviçre’ye caplendik (100-60), tamam, adamlar bizden net iyiydi ama sonuç daha farklı da olabilirdi. Sonra Latvia gibi ortalama bir takımı zar zor yendik (90-70). Performansımız çok kötüydü, en iyi oyuncularımız bile basit hatalar yapıyordu. İkinci gün, geçen sene rahat rahat, ezerek yendiğimiz Norveç ile berabere kaldık (81-79), sonra da İrlanda’yı ucundan yendik (85-75). Performansımız hala aynı derecede kötüydü, moraller iyice bozulmaya başladı. Son gün ise takım tamamen ayağa kalktı ve herkes maksimum kapasite ile oynadı. Önce geçen senenin 4.sü Hollanda’yı (99-61) süpürdük. Son maçta da Avusturya’yı (95-65) yenerek 9ncu olduk. 3-4 puan daha alabilsek beşinciliğe kadar çıkacağımızı söylersem, tepe takımlardan biri olduğumuz daha net anlaşılabilir sanırım.

Liste ve ordu seçimlerimiz bu sene daha doğruydu, turnuvada en iyi performans gösteren 8 ordunun 7’sinin takımda olduğunu söylemem yeterli olur sanırım. Seçimlerin çoğunu ben yaptım, bir kaç hata yapmışım, ama genel olarak daha iyiydim geçen senekine göre, hem oyuncu feedbacklerini çok dinledim, hem oyuncu karakterine uygun listeler yapmaya çalıştım, bu konuda da kendime koç olarak daha yüksek puan veriyorum geçen senekinden 🙂 Diğer koçumuz Rıza da geçen sene Devin’in üstlendiği işi üstlendi, ve o işi neredeyse Devin kadar iyi bir biçimde yerine getirdi ona da buradan teşekkür ediyorum 🙂

Her sene yaptığım gibi, tek tek oyuncularım hakkında da 2 satır değerlendirme yazmak istedim. Yeri gelmişken hepsini ellerinden, gözlerinden öpüyorum, hepsi harika oynadı 🙂

Özcan: Adam GOSU arkadaşlar… Bu turnuvadan sonra dünyanın en iyi 5 oyuncusundan biri olduğu konusunda kafamda soru işareti kalmadı.  Çünkü bizzat en iyileri de izledim, en iyiler ile de maç yaptım, ve bu adam onlar kadar – hatta onlardan bile iyi. Sadece bu değil, takım oyunculuğu açısından da üst seviyede. Diğer takımların en iyi oyuncuları kendilerine hep rahat maçları alıp, kişisel pairingde yüksek sıralara koşmaya çalışırken, bu adam çok zor pairingleri kendisi omuzlayıp, diğer oyuncuları rahatlattı, ve bu zor maçları dahil bütün maçlarını kazandı. Kişisel sıralamada 8nci oldu ama benim gözümde birinciliğe eşdeğer.

Mesut: Bu adam sene boyu yattı, bir tane bile antreman maçı yapmadı. Adeta Sergen Yalçın misali sonra gitti orada batırdı, rezil oldu, yeni başlayanların bile yapmayacağı hatalar yaptı. Ama benim ısrarla “ölüsü yeter” dememin ne kadar haklı olduğunu kanıtlarcasına, son 3 maçta toparlanıp, 20-0’a yakın skorlar ile yine takımın en değerli ikinci oyuncusu oldu. Biraz daha antremanlı olsa kişisel sıralamada ilk 10’a girerdi.

Devin: Bu eleman, Özcan’ın deyimi ile, “İyi oyuncu ama çok cahil”. Hakikatten de öyle. Maç boyu çok iyi oynayıp, en kritik yerde o kadar yapılmayacak bir hata yapıyor ki, bir çuval inciri berbat ediyor. Ama Beast Herds konusunda yıllardan gelen tecrübesi sayesinde hiçbirimizin oynayamayacağı bir orduyu harika idare etti. Hep de benzer eşleşmeye düştü (WotG, Beast gibi sıfır shooting, karşılıklı bir sürü mobil tehditler baş etmece) Öyle ki oyunun en zor tür eşleşmesi budur.

Burak: Bu adama zaten çok güveniyordum. 2 sene evvelki Prag’daki turnuvasında ordu çok kötüydü, ama ona rağmen elinden geleni yapmıştı. Şimdi bu turnuvada düzgün bir liste ile neler yapabileceğini kanıtladı. Kötü maçlar da dahil her maçından en az 4 puan çıkardı, iyi olduğu maçları ise direk süpürdü. Biraz daha şanslı olsa 10-10’luk maçını da 20-0’a yakın bir sonuçla kazanacaktı. Taktik olarak beni bazen dinlemedi, inisiyatif aldı ve başarılı sonuca gitti.

Çağdaş: Bu adam hazırlık maçlarında çok iyi sonuçlar aldığı için yüksek puan bekliyorduk bu sene kendisinden. Ama beklentilerimizin altında sonuç aldı. Yine de takımın en istikrarlı oyuncularından biriydi. Zor maçlarında, biraz da balın yardımıyla iyi sonuçlar çıkardı. Listesi death starlı son derede solid bir Knight Blok listesi idi. Bir sürü KoE oyuncusu Peasant blok listesi çıkmış, biz knight blok çıkan ender takımlardanız, pişman değilim seçimimden.

Emre: Emre bu senenin kendini en çok geliştiren oyuncusu: Eskiden generali ölünce sinirlerine hakim olamayıp saçma sapan oynamaya başlayan, her maç zara ağlayan adam, bu sene ilk round BSB’si saçma sapan zarlarla bala mala öldüğü halde tüm maçında elinden geleni yapmayı başardı, veya “abi sen bu maç saklan, puan az ver” türü bir sürü maçta, tepe arkası saklanıp son tur çıkıp objective almaca yapmak basiretini gösterdi – geçtiğimiz yıl içindeki çoğu izlediğim maçında herkese 2. turdan charge eden frenzy bi adam için son derece büyük bir ilerleme 🙂 Listesi bence kötüydü, ama ordu seçimi olarak değil, ünite seçimi olarak kötüydü, çok döven karakterler doğruydu ama keşke envai çeşit monster, crusher vs yerine bir dolu chosen of lust koysaymışım 🙁

Batı: Batı abi hiç bir maçında ne zara, ne koça, ne eşleşmeye bahane buluyor, hep kendi hatalarını söyleyip kendini geliştirmeye çalışıyor. Her zaman takımda anlaşmazlıkları çözmeye çalışıyor ve gözünü hep hedefe dikiyor. Sadece bu sporcu ahlakı özellikleri ile bile takımdakilere örnek olup takımdaki yerini hakediyor. Zaten geçen sene de çok yüksek puan almıştı. Malesef bu sene bekleneni veremedi. Bunun nedenleri arasında, benim buluşum olan listeyi empoze etmiş olmam  ve bir kaç kritik yerde zarın çok kötü gelmesini sayabilirim. Yine de, hayatı boyunca Empire dışında başka ordu oynamamış adamın, Empire’ın bu edition çok kötü olduğunu kabul edip Orc oynaması bile, ne kadar iyi bir takım oyuncusu olduğunu göstermesi açısından yeterli.

Can Özede: Can gerçekten efsane kaptanlık yaptı. Turnuva öncesi takımı muazzam organize etti, takım seçmeleri sırasında yaşanan doğal anlaşmazlıkları son derece efektif olarak halletti. Son dakikada çıkan akla hayale sığmayacak saçma sapan aksilikleri çözdü, oyuncuların mide ilaçlarına kadar herşeyi akıl edip getirdi ve başarıda büyük pay sahibi kaptan olarak kendisinindir. Malesef bir maç kaybettiği anda bütün moralini bozup, üstüste hezimetler almaya başladı. Kötü gittikçe negatif feedback loopa yakalanmış misali, daha da performansı düştü. Bir de üstüne hasta olup ateşler içinde maçlar yapmaya başladı.

Norveç Maçı Sonrası

İspanya’da İlk Gün

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turnuvanın genel değerlendirilmesini Karargah Masaüstü Oyunları ve Hobi Derneği Başkanı Batı Safel’den dinleyelim;

Zevkle icra ettiğimiz hobimizin uluslararası arenada en üst temsili… Her ne kadar adı Avrupa olsa da artık dünya şampiyonası olarak yaşanıyor. Yeni Zellanda, Arjantin ve Güney Afrika temsilci gönderiyor. Tüm dünya ülkeleri birincilik için kıyasıya yarışıyor.

Türkiye üçüncü kez bu organizasyonda yer alıyor. 2015 yılında sadece Fantasy Battles alanında katılım gösterdi. Sonuç olarak başarılı olmasa da hobi severlerde heyecan yarattı ve 2016’da Türkiye’den 4 takım ETC turnuvalarına katıldı. İkinci kez katılım gösteren Fantasy Battles takımı ilk seferin aksine çok daha güçlü bir takım kurdu ve T9A kurallarının ilk uygulamasında dünya 9’unculuğunu kaptı.

Türkiye’den katılım gösteren takımlar arasında en organize ve en güçlü takım Fantasy Battles idi. Sebebi ise çok geniş katılımcıya ulaşabilmesi ve buna karşılık daha geniş bir havuzdan en iyilerden oluşan takım kurabilmesiydi. Diğer takımlar çeşitli sebeplerden ötürü geniş katılımı sağlayamadığı için hem çok zor takım çıkardılar hem de beklenen başarıların çok altında kaldılar.

2017’nin takım kaptanı “Karargah” üyesi idi, “Karargah”ın eşitlikçi ve adil prensiplerini seçmelere yansıttı ve yine geniş bir katılım elde ederek en iyi 8 oyuncuyu belirledi. Oyuncunun yanı sıra 2 koç ile B planı hazırlandı. Hazırlık maçları yapıldı, ordu kurulumları bu konuda yetenekli ellere bırakıldı. Eşleşmeler için tecrübelerden yararlanıldı, ordular incelendi ve en iyi sonuçlar alınarak oyunculara en iyi rakiplerin sunulması sağlandı.

Geçen sene 24 takım arasından alınan dokuzunculuk, bu sene 32 takım arasından alınanarak elde edilen başarı geliştirildi. Hobi alanında en önemli organizasyon olan ETC’de ülkemiz gururla temsil edildi. Döner dönmez yeni kaptan seçildi ve 2018 çalışmalarına başlandı.

İki yıl üst üste gelen dünya 9’unculuğu takımın sağlam temeller üzerine kurulduğunun göstergesi. Bu başarıyı elde etmenin yolu ise her zaman ısrarla vurguladığımız gibi geniş katılımın sağlaması. Takımda yine 3 şehirden oyuncu vardı. Fantasy Battles oyun grubunun en güçlü grubu ve aynı zamanda tüzel kişiliğe sahip “Karargah” tam desteğini kaptanına bildirdi. Burada “Karargah”ın katkılarını özetlemek gerekirse;

1) Türkiye’deki Fantasy Battles oyuncularının çok büyük bir kısmı “Karargah” üyesi. Bu oyuncular sürekli ETC takımına girmeleri için özendiriliyor. “Karargah” her sene daha fazla üyesini takım içerisinde görmek istiyor ve bu da en iyi oyuncuları olduğu kadar diğer tüm oyuncuları da motive ediyor. “Karargah” üyesi olsun olmasın her oyuncu kendisini sürekli geliştirmek zorunda hissediyor. Gelişim gösteremeyen oyuncu takım seçmelerinde geri kalıyor.

2) “Karargah” üyelerinin tamamı hobi sevdalısı. Tüm gelişmeleri anında takip ediyor, birbiri ile paylaşıyor ve kendini sürekli güncel tutuyor. “Karargah” zaten hobinin oynanması için en üst düzey imkanları sunuyor ve bunu üye olmayanlara da “Karargah” Yönetim Kurulu izni ile sağlıyor. Özellikle ordu ve taktik denemelerinde derneğin sağladığı üst düzey imkan turnuva sırasında azami punaların alınmasında ön ayak oluyor.

3) “Karargah” ETC takımı için seçimlerde, kendi prensipleri doğrultusunda, üyeleriyle üye olmayanları mümkün olduğunca eşit tutmaya gayret gösteriyor. Her ne kadar hedefi ETC takımında daha fazla dernek üyesi görmek olsa da adaylara tanınan fırsatları eşit tutuyor.

4) “Karargah”, kendi organizasyonlarını bağımsız tutmakla birlikte Fantasy Battles için mümkün olduğunca ETC ile uyum sağlamaya çalışıyor dolayısıyla organizasyonları ile de ETC takım adaylarının tecrübe kazanmaları için zemin hazırlıyor.

Maç Öncesi

Maç Görüntüsü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) Takım Sıralaması

Turnuvaya sekizer kişiden oluşan toplam 32 takım katılmış olup, ilk 10 takımın sıralaması aşağıdaki gibidir. Türkiye 9’uncu olarak ilk 10 ülke arasında yerini almıştır (Link: http://tourneykeeper.net/team/tkteamleaderboard.aspx?id=1348). 

İlk 10 Takım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5) Oyuncu Sıralaması

Turnuvaya 32 ülkeden toplam 256 kişi katılmış olup, ilk 10 oyuncu aşağıdaki gibidir. İlk 10 oyuncu arasına Türkiye’den Özcan Kükner 9’uncu olarak girmiştir (Link: http://tourneykeeper.net/Team/TKIndividualLeaderboard.aspx?id=1348).

İlk 10 Oyuncu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6) Eşleşmeler & Maç Sonuçları

Her oyuncu toplam 6 maç yapmış ve her maç 20 puan üzerinden değerlendirilmiştir. ETC – 9th Age Türkiye Takımı’nın maç sonuçları aşağıdaki gibidir (Link: http://tourneykeeper.net/Team/TKTeam.aspx?TeamId=831&Id=1348). Turnuvaya katılan takımların ordu listelerine https://drive.google.com/file/d/0BywUeEYMmY9jYWZHTEY2U1d2X0k/view link’inden ulaşılabilir.

Maç Sonuçları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7) Türkiye Takım Özeti

Oyuncularımızın topladıkları puanlar ve turnuvadaki sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Oyuncu İstatistikleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Derleyen: Gökhan Saka

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: